Európa és Magyarország megint kétfelé megy: Juncker elítéli a szelektív menekültsegítés elméletét és gyakorlatát – Balog Zoltán épp most rántotta le a leplet a magyar kormány ilyetén gyakorlatáról.
Elfogadhatatlan, hogy vallási alapon különböztessék meg Európában a menekülteket, olyan nem lehetséges, hogy valaki csak a keresztényeken akar segíteni. Európa legszörnyűbb korszakaira emlékeztet az ilyen gondolkodás – mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlamentben, ahol többek közt a magyar menekültügyi önkénteseket nevezte igazi európaiaknak.
A vallási alapon kicsemegézett menekültügyi befogadás ötlete nemrég Szlovákiából volt hallható. Az ország 200 menekültet fogadna be az EU áttelepítési programjának önkéntes felajánlásai alapján (összesen 54 ezer menekült áttelepítéséről döntöttek a tagállamok), de a Belügyminisztérium kikötötte, hogy csak keresztényeket hajlandó befogadni, azért, mert a muzulmánok nem tudnának beilleszkedni a társadalomba, indokolt nem túl cizelláltan a szlovák belügy. „Befogadhatunk 800 muszlimot, de Szlovákiában nincsenek mecsetek. Hogyan integrálódnának, ha nem érzik otthon magukat?” – tette fel a költői kérdést a szóvivő, bár ez az ok inkább tűnt indoknak.
Mai hír, hogy Balog Zoltán emberminiszter elismerte, 2013-14 között ezer keresztény családnak adtunk állampolgárságot és szállást Irakból és Egyiptomból a nyilvánosság kizárásával. A jókor időzített beismerés azt is tartalmazta, a családokat a helyi keresztény vezetők igazolták. A kormány már máskor is leginkább a keresztények épségéért aggódott a közel-keleti válságsorozatban (például a NATO-t kérte, védje meg az iraki keresztényeket), ugyanakkor ez a kétségkívül humánus, de szelektálásában vitatható hozzáállás érdekesnek mondható mondjuk a röszkei gyűjtőponton tapasztalt állapotok tükrében. Nem is beszélve a pápa szavaival mutatkozó kontrasztról: Ferenc pápa arról beszélt, az európai országok, sőt a plébániák nyissanak ajtót a menekülteknek – erre egy magát kereszténynek tartó ország titokban fogad be csakis keresztény menekülteket. Az akció titkossága is megér egy misét: miért nem vállalta a kormány a kereszténymentést? Tán csak nem azért, mert a Jobbikkal való politikai versenyfutásban lépéshátrányba került volna? Vagy a magyar társadalom többségének eléggé idegenellenes attitűdjéből eredő népszerűségvesztés kockázatát akarták kisebbíteni ezzel?