Az átláthatóság kormánya megakadályozza a közérdekű adatok kiadását.
„Ha elnyerjük a választópolgárok bizalmát, sokkal nagyobb átláthatóságra lesz szükség”.
(Lázár János 2010. április 8.)
„Tudod, ezek olyan dolgok, hogy bizonyítani kell” – vetette oda P. Tamás oligarchaalkalmazott és iránypitbull egy ma reggeli tévéműsorban kollégánknak, aki éppen azt fejtegette, hogy hazánkban szpáhirendszer épül, ami nemcsak a trafikmutyiban, de például a földpályázatok esetében is tetten érhető. P. Tamás figyelmét a következők kerülhették el:
- az elmúlt hetekben-hónapokban mindezek bőségesen bizonyításra kerültek,
- saját lapja és hasonszőrű laptársai, amelyek évek óta mindenféle tényanyag nélkül vagdalkoznak bele a világba.
A 2) pontot tekintve valószínűleg a jövőben sem lesz másként, a nagy garral beharangozott elszámoltatásból, amelytől azt remélték, hogy majd börtönbe juttatja az elmultnyócév főkolomposait, végül az lett, hogy filmben ábrándoznak arról, hogy milyen lenne Gyurcsány a fogházban.
Ám az 1) pontot illetően változás áll be. Nem, nem az, hogy cáfolják a bizonyítékokat, hanem hogy innentől ellehetetlenítik az adatokhoz való hozzájutást. Alig két nap alatt verte át az országgyűlésen a nemzeti együttműködés kétharmada az erről szóló jogszabályt, azt az egyet tényleg bizonyítva, hogy valóban egészen különleges bőr feszül az arcukon.
Íme, egy részlet a kormányprogramból (beterjesztő Orbán Viktor, elfogadta az Országgyűlés a képviselők több, mint kétharmadának szavazatával):
„Mivel szilárdan hisszük, hogy a legjobb kormányzás csakis a demokratikus kormányzás lehet, minden olyan kezdeményezést támogatni kell, amely erősíti az átláthatóságot, elősegíti a hatalom ellenőrizhetőségét, és példaként szolgálhat állampolgári kapcsolatainkban”. És egy másik részlet ugyanonnan: „vissza kell állítani a demokratikus intézményrendszerbe vetett bizalmat: azonnal véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy … a kormány közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalát akadályozza saját hatalmi ambícióitól vezérelve”.
Ma már tudjuk, hogy a gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a kormány ugyan nem akadályozza a közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalát, csak nem adja ki az adatokat, ha az ezzel járó munkálatok „az adatkezelő működését jelentős mértékben és hosszú időre akadályoznák”. Hogy mi akadályozza? Azt nyilván a kormány és szervei mondják meg. Az ellenzék pedig háborgott, és a helyén maradt.
Viszonyaink egyre dermesztőbbek, a kormány pofátlan, az ellenzék impotens: mindez legalább nem titok.