Nyüzsi Katai 2012. december. 27. 09:42

Felvételi szájba vágó

Felvételi-szájbarágót adott ki a kormány, amelyben a jelentkezéssel, finanszírozással kapcsolatos részleteket magyarázzák. Hogy segítsük a kormányzati kommunikációt a kérdés-válasz formában megfogalmazott szöveget most eredetiben közzétesszük, meg még az őszintét is.

Kis Mária gimnazista vagyok, felsőoktatásban szeretnék továbbtanulni.

[Te hülye vagy? Minek?]

K: Milyen szakokra lehet jelentkezni?

V: Az első lépés: tájékozódj!

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma már közzétette azon szakok listáját, melyeken magyar állami ösztöndíjas képzés indul, illetve azon szakok listáját, melyek csak önköltséges képzésben indulhatnak a 2013-as felvételi eljárásban. Első dolgod eldönteni, hogy mely szakok érdekelnek.

[Emellett, mivel az Európai Uniós állampolgár vagy, bármelyik EU tagállam képzésébe jelentkezhetsz, és ha teljesíted a feltételeket, fel fognak venni. Ha csak magyarul beszélsz folyékonyan, akkor Komárom, Kolozsvár, Csíkszereda, Nagyvárad kínálatát érdemes megnézned, ha angolul, németül, franciául vagy más EU-ban használatos nyelven is beszélsz folyékonyan, akkor több ezer lehetőség közül választhatsz. (Bocs a hülye nevű minisztériumért, akkoriban még jó ötletnek tűnt!)]

K: Ezek szerint nem tanulhatok andragógia vagy gazdálkodási és menedzsment szakon ingyen?

V: Nem, a minisztérium által közzétett lista 16 olyan szakot tartalmaz, amelyeken a 2013/2014-es tanévben elsőéves tanulmányokat kezdve nem lehet magyar állami ösztöndíjas formában tanulni. Az andragógia és a gazdálkodási és menedzsment szak is ilyen, s ez a jogi- és gazdasági (közgazdász-) képzések egészére vonatkozik.

[No, persze ez csak Magyar Kormány szemlélete, Bécsben, Berlinben és sok-sok nagyvárosban erre is van lehetőséged. Figyelj majd a szóhasználatunkat, a „nincs állami ösztöndíjas hely”, konzekvensen azt fogja jelenteni, hogy ott tandíj van évi kb. 1-5 millió forint. Na, most már biztos érted, miért ajánlgatjuk az EU más országait!]

K: Ez nem igazságtalan?
V: Azokat a szakokat támogatja az állam ösztöndíjjal, vagyis az adófizetők pénzével, amelyeket nemzetstratégiai fontosságúnak tart. A nem támogatott szakok javarészt olyan végzettséget adnak, mellyel a munkaerőpiacon többnyire magas jövedelemmel lehet elhelyezkedni, ezért éppen az lenne az igazságtalan, ha ezeknek az általában jól jövedelmező végzettségeknek a megszerzését támogatná az állam közpénzekből. Továbbá ezeken a szakokon az elmúlt években részint túlképzés is volt.

[Nyilván tudjuk, hogy ez csak duma, mert szinte nincs diplomás-munkanélküliség, és egy hallgató két és félszer térül meg az államnak, de valamit mondanunk kell, ha ennyi pénzt ki akarunk vonni a felsőoktatásból. Négy éve reméljük a szüleid is ránk szavaztak a tandíjas népszavazáson, jól jött, most ezért van kétharmadunk, kösz! Ha pedig jogi végzettséggel jogvédő szervezetben akarsz elhelyezkedni, vagy valami ilyen munkát végezni, akkor ezzel beszélünk le róla. A Nemzeti Együttműködés Rendszerének Egyáltalán nincs szüksége izgága jogvédőkre, meg a többi izére...]

K: Mi van, ha nem jöhet szóba más, és évek óta a jogi karra készültem, de a szüleim nem tudják kifizetni az önköltséget?

V: A Diákhitel2 konstrukciót azért dolgoztuk ki, hogy ezt a problémát megoldjuk. A Diákhitel Központ közvetlenül az egyetemnek, főiskolának utalja az önköltség díját, így az iskolakezdés egyetlen forintba sem kerül a hallgatónak. A konstrukció minimális, 2%-os kamata miatt rendkívül kedvező. Fontos azzal is tisztában lenni, hogy nem feltétlenül fenyeget a hitel visszafizetésének terhe sem! Amennyiben a már végzett hallgató állami intézménynél, a közigazgatásban helyezkedik el, a munkahelye átvállalja ezt a terhet; ha pedig a versenyszférában talál állást, akkor a cége adókedvezményt könyvelhet el az önköltség kifizetésének átvállalása nyomán. Ehhez a hallgatónak vállalnia kell a hallgatói szerződésben foglaltakat, különösen azt, hogy meghatározott ideig hazájában, a képzést nyújtó Magyarországon dolgozik a végzést követően.

[Egyébként kedves Klára, vagy mi vagy, nagyon szeretnénk, ha ezt választanád. A feudalizmusban az volt a csodálatos, hogy egész életen keresztül biztos volt, hogy ki van felül, és ki van alul. Nahát, mi nagyon szeretünk felül lenni, viszont te meg szépen törlesztesz az első 15 évedben, esetleg mi mondjuk meg, hogy hol és mit kell dolgoznod. Nem lesz gond a szavazásnál sem, elég, ha az ellenzék majd el akarja törölni a rendszert, mi meg majd azt mondjuk, lejjebb visszük a kamatot. Érted. Ez óriási, zsenik a fiúk a központban! Most ne kezdjél el okoskodni, hogy a kamatok, meg kamattámogatás miatt drágább lesz az államnak, azaz az adófizetőknek, azaz pont neked, mert te leszel az az adófizető akkor már, mintha most fizetnénk ki, mert már fent elmagyaráztam a feudalizmusos résznél, plusz azok a bankok fogják adni a hitelt, amelyek a mi barátaink, így a NER újabb oligarchákkal nemzeti vállalkozókkal gazdagodik, na!]

K: Térjünk rá konkrétan a jelentkezésre. Miből és hol tudom a legjobban összeszedni a szükséges információt?

V: December 31-én éjféltől lesz elérhető a www.felvi.hu portálon a 2013-as Felsőoktatási Felvételi Tájékoztató, amely ettől az évtől kezdve csak online formában lesz elérhető – ne keressük tovább tehát a boltokban a „kék könyvet.” Ez az online felület tartalmazza, hogy mely szakok mely intézményekben kerülnek meghirdetésre. Érdemes megvizsgálnod, hogy mely városban, mely egyetemen vagy főiskolán tervezed a tanulmányaidat. A felvi.hu számos információval szolgál, például a Diplomás Pályakövetési Rendszer adataival, melyek segítenek az orientációban. Ez persze nem helyettesítheti a család, a barátok, tanárok segítő tanácsait, de mindenképpen kellő rálátást biztosít egy-egy adott szakma lehetőségeire.

[Ezzel azt akarjuk mondani, hogy kérd a családod, barátaid, tanáraid segítségét, hogy kell túlélni egy ilyen felfordulást, mert mi nem tudjuk, azt is csak online. Jól nézd meg, hogy hová jelentkezel, mert ha például az az intézmény rajta van a megszüntetendők listáján, akkor felvesznek, aztán egy év múlva meg mit csinálsz? Ott állsz bambán. Na, ezért érdeklődj azoktól, akik már túléltek ilyeneket.]

K: Lesznek még szakok, vagy ennyi az összes, amiből választhatok?

 

V: 2013. január 31-ig még bővülhet a meghirdetett szakok listája, hiszen az intézmények még változtathatnak az általuk meghirdetett szakok listáján. Ekkorra kell megadniuk az egyes intézményeknek kapacitásszámaikat is, azt a mutatót, hogy hány főt tudnak fogadni az adott szakon.

[Ez nagyon izgalmas rész lesz! Javasoljuk, hogy ne kövesd a híreket ebben az időben, különösen ne ossz meg a közösségi oldalakon információkat, mert mindenki mindent mond majd. Tudod, amikor egy intézmény a létéért küzd bármire képes. Mi éppen ezt fogjuk kihasználni, hogy barát és ellenség intézményeket hozzunk létre. Javasoljuk, hogy te a barát jelzésű intézményekbe menj, hisz Te is a barátunk vagy. Ugye mi is a barátaid vagyunk?! Ugye?! Szóval elég lesz egy hónapig kikapcsolni, utána tájékozódhatsz a kormany.hu oldalról. Ha máshol tájékozódsz az a Te dolgod, de azért tudd, hogy kik a barátaid!]

K: Ez miért van így?

V: Erre azért van szükség, mert például a tanárok száma és az előadótermek, laboratóriumok, gyakorló- és egyéb oktatási helyszínek mérete korlátozza a felvehető hallgatók számát, de más felső határ nincsen.

[Azért nézd meg, hogy tavaly mennyit vettek fel, mert az egyetemeknek sokkal kevesebb pénzt adunk (hiszen ez az átalakítás lényege), úgyhogy mi azt mondjuk bármennyi hallgatót felvehetnek, csak pénzt nem adunk hozzá. Ravasz, mi? Pedig már azt hittük buktázunk, amikor Orbán Viktor előjötte a keretszám eltörlése dumával. De látod, ezt is megoldottuk!]

K: Rendben, tegyük fel, eldöntöttem, hogy mire szeretnék jelentkezni. Hogyan tovább?

V: Jelentkezni 5 szakra lehet, akár egyazon, de akár eltérő intézménybe is. A lényeg, hogy eldöntsd: elsősorban, másodsorban, stb. mit és hol szeretnél tanulni, és ennek alapján állítsd fel a rangsort az öt jelentkezés között! A jelentkezéseket online vagy papíron március 1-jéig kell benyújtanod. Ha korábban érettségiztél, akkor a jelentkezéssel egyidőben a mellékleteket is be kell nyújtanod (középiskolai és érettségi bizonyítvány-másolatok, nyelvvizsga-bizonyítvány, esetleges további többletpontra jogosító igazolások másolatai), ha majd 2013. május-júniusában teszed le az érettségit, akkor értelemszerűen csak a tavasszal már rendelkezésedre álló mellékleteket kell csatolnod a jelentkezéséhez.

K: Honnan tudom, hogy melyik szakhoz mit kell csatolni?

V: Ezt részletesen szabályozza valamennyi szak esetében a korábban említett, december 31-én megjelenő Felvételi Tájékoztató.

Ha nem basszuk el! Mert eddig is annyi mindent mondtunk már mi is alig igazodunk ki, de te csak keresd, aztán lehet, hogy majd nem találod, akkor menj tovább a kormany.hu-ra. Itt szeretném megjegyezni, ha valami nem értesz, vagy tudsz, nem kell egyből ribilliót csapni, hanem tovább mész a kormany.hu-ra, ha ott sincs meg, akkor a fidesz.hu-ra, ott meglesz. 

K: Rendben, kitöltöm a jelentkezést, csatolok mindent. Most hogyan tovább?

 

V: Ezután nincs más dolgod, csak minél jobb jegyeket szerezni a középiskola utolsó évében és az érettségi vizsgán, majd beküldeni a megszerzett eredményeket tartalmazó dokumentumokat legkésőbb július 10-éig. A jelentkezést követően kézhez kapott dokumentumokat legkésőbb két héttel a ponthatárok kihirdetése előtt kell beküldeni az Oktatási Hivatalhoz, de erről pontos információt szintén a Tájékoztatóban olvashatsz.

[Ezek már olyan kérdések, amelyek nem nagyon érdeklik a kormányt, úgyhogy valószínűleg rendben le fognak menni. Egyébként az ilyen konkrét kérdésekkel ne bennünket fárassz, fizetjük azt a rengeteg szerencsétlent a hivatalokban, majd ők megoldják valahogy, bármit is mondunk. Olyan még nem volt, hogy valahogy ne lett volna.]

K: Hoppá! Ha a jelentkezés után úgy döntök, hogy nem Szegedre, hanem mégis inkább Pécsre szeretnék menni tanulni, akkor még tudok változtatni a sorrenden?

V: Igen! Július elejéig (pontos dátumot a Felvételi Tájékoztatóban találsz!) még arra is van lehetőség, hogy a felállított szakos és/vagy intézményi sorrenden is változtass. Innentől végleges az adatbázis, ekkortól már nincs módosítgatás és ez alapján történik a rangsorolás.

[Persze akkor teszed a legjobban, ha meg sem állsz Bécsig, ha már ekkora utat megteszel Szegedről, de ez a Te dolgod. Őszintén szólva mi jobban szeretjük a lehető legképzetlenebb közmunkásokat, azok soha nem csinálnak balhét, csak melóznak, ezen is gondolkodhatnál.]

K: Ha ezen is túl vagyunk, mi történik a dokumentumok beküldése után? Mikor és hogyan tudom meg, hogy felvettek?

V: Két eset létezik: ha egy intézmény adott szakjára az intézmény által megadott kapacitásnál kevesebben jelentkeztek, akkor arra a szakra mindenki fel van véve, aki a meghatározott minimális pontszámot elérte (ez 240 pont, felsőoktatás szakképzések esetén 200 pont). Ha az adott intézmény adott szakjára a kapacitásnál (a felvehető hallgatók létszámánál) többen jelentkeztek, akkor a jelentkezőket pontszámuk sorrendjében rangsorolják, és az intézmény által megadott felvehető hallgatói maximum-számnál történik meg a ponthatár meghúzása. Aki azt elérte, fel van véve, aki nem, az az első helyen megjelölt intézmény adott szakjára nincs felvéve. A következő helyen megjelölt szakon azonban ismét vizsgálatra kerül sor, hogy ott ugyan ezen eljárásrend szerint sor kerülhet-e a felvételére.

[Figyelj, ha addig valami közbejön, és a Viktornak másra kell a pénz, ráadásul gyorsan, akkor persze ez a bullshit semmit sem ér, egy perc alatt átírjuk az egészet. Azt akartuk, hogy mi irányítsuk az egész felsőoktatást, még az autonómia szótól is habot hány az elnökség. Ha ezt akartuk, akkor el is fogjuk érni. Kicsit cirkuszoltatok, úgyhogy lassabban, de el fogjuk. A Professzorok Batthyányi Köre meg tehet egy szívességet.

Ja, és még egyszer kösz Anyádéknak, hogy 2008-ban tudták mi a dolguk, meg 2010-ben is. Számítunk rájuk 2014-ben, a Kubatov keresni fogja őket. És ugye Te is tudod kik a barátaid?]

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.