Vállalat + Vezető hvg.hu 2016. november. 08. 15:09

„Mindig sikerült felvennünk valakit, aki okosabb nálam”

Minden vállalat életében kritikus pont, hogyan reagál a változó piaci körülményekre, főleg, ha az EMEA régió egyik leggyorsabban növekvő cégéről beszélünk. A szoftverfejlesztő Balabit ügyvezetője arról mesél, hogyan sikerülhet egy kis startupból globális nagyválalattá fejlődni úgy, hogy közben ne kelljen beáldozni a kezdeteknél megálmodott víziót.

Györkő Zoltán
Balabit

A Balabit a világ egyik vezető IT-biztonsági szoftverfejlesztő vállalata. 2009-ben felkerült az EMEA régió leggyorsabban növekvő vállalatait tartalmazó Deloitte Technology Fast 500 listára. A cégnek van képviselete Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Oroszországban és az Egyesült Államokban is, ügyfelei és partnerei világszerte megtalálhatók. A cég egyik alapítóját kérdeztük a "Pay it forward" interjúsorozat következő részében.

hvg.hu: Cégvezetőként mi az, amit másképp csinálna?

Györkő Zoltán: Mi az, amit nem? Ez az a kérdés, amit sokkal egyszerűbb megválaszolni. Biztos nem változtatnék azon a tényen, hogy a Balabit stratégiai döntéseit a kezdetektől fogva meghatározza egy nagyon erős jövőkép. Ez a cég egy nemzetközi piacokon is elismert, prémium – azaz technológiailag élenjáró – IT biztonsági termékeket fejlesztő vállalat. Ez a vízió segített át minket a legnehezebb időszakokon, és adott hátteret akkor is, amikor olyan üzleti lehetőségekre kellett nemet mondanunk, amelyek rövid távon nagy potenciált jelentettek volna az árbevétel szempontjából, de mégsem illeszkedtek a vízióba.

Biztos nem változtatnék azon a tényen, hogy a Balabitban az ember a legfontosabb. A cég értékét az itt dolgozók kreativitása, szaktudása, motivációja jelenti. Minden más csak ennek következménye.

Ezen felül gyakorlatilag mindent megváltoztattunk, évről évre, lépésről lépésre. A termékportfóliónkat, azt, hogy azt miként visszük piacra, hogy kommunikáljuk, hogy értékesítjük, kik az ügyfeleink, hogy finanszírozzuk a cég növekedését, a cég jogi struktúráját, a menedzsment felépítését és így tovább. Ha jól gondolom pont ez az adaptációs készség a sikerünk titka. Merünk változtatni. A változtatások oka természetesen az, hogy valami nem működött jól. Ahogy Edison mondta feltaláltuk ezer módját annak, ahogy nem működik.

A változás kényszere
Nagyon sokszor tapasztaljuk különböző projektekben, hogy a vezetők nincsenek felkészülve a változásra. Egy szervezet életében viszont éppen ez a rugalmasság, ami elkerülhetetlen. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy egy dolog állandó: a változás. És hogy ezt minél fájdalom mentesebben tudják „átvészelni”, vagy sokkal inkább sikeresen, azt érdemes nem a véletlenre bízni. Ugyanis ha a változáskezelés sikertelen, akkor egy következő változásnál, változtatásnál még nagyobb lesz a szervezet ellenállása – mondja Solti Előd, üzletfejlesztési szakértő.

Például egy informatikai rendszer bevezetési projekt kapcsán nem feltétlenül a rendszer betanítása jelenti a legnagyobb problémát, hanem előtte az, hogy racionalizálni kell a folyamatokat, s a vállalati gondolkodásmód részévé kell tenni a megváltozott működést. A képzés és kommunikáció összehangolása éppúgy szükséges a projekt sikeréhez, mint maga a változásmenedzsment átalakító folyamata. De a példa analóg módon alkalmazható egy szervezetfejlesztési projektre is.

Egy válság nagyon sok olyan változást, változtatást kényszerít ki a szervezetekben, melyek alapjaiban forgatják fel az eddigi működést. Nagyon kritikus a reakcióidő, a felismerés és a rugalmasság; az átalakulás, illetve alkalmazkodás képessége. Azt tapasztaljuk ez utóbbiak, amivel nehezen boldogulnak a cégek. Ez pedig visszavezethető a vállalati kultúra hiányosságaira: ahol például az innováció vagy megújulás nem része a kultúrának, ott sokkal nehezebb „eladni” bármilyen változást, még akkor is, ha az az egyetlen lehetőség a túlélésre.

A céget 16 éve alapítottuk, és ennyi idő alatt ez ember rengeteg tapasztalatra tesz szert. Ma már gyökeresen másképp építeném a céget, és hiszem, hogy harmad ennyi idő alatt is el tudnánk ide jutni. Utólag, a hegy tetejéről könnyű látni az egyszerűbb utat.

hvg.hu: Volt-e olyan pillanat, amikor úgy érezte feladja?

Gy. Z.: Soha. Olyan volt, hogy szó szerint vertem a fejem a falba a saját butaságunk okán. Olyan is, hogy úgy éreztem másét kellene belevernem, de soha sem gondoltam azt, hogy feladom. Van egy mondás, hogy az ember a karrierjében addig jut felfelé, amíg eljut egy pozícióba, amihez egyáltalán nem ért, és ott megreked. 16 év alatt én legalább 10-12 különböző pozíciót töltöttem be, és mire feladtam volna, mindig sikerült felvennünk valakit, aki okosabb nálam, jobban is ért hozzá, és az általam megoldhatatlannak hitt problémák varázsütésre megoldódtak.

hvg.hu: Mit vár a következő két évtől?

Gy. Z.: Az igazság pillanatát. Kézzelfogható távolságra kerültünk a víziónk eléréséhez, és kiderül, hogy képesek vagyunk-e rá. Két éve – 14 év organikus növekedés után – kockázati tőkét vontunk be a cégbe, mert úgy éreztük, minden megvan a globális sikerhez – termék és stratégia – csak a megfelelő sebesség nincs. Begyújtottuk a rakétákat, és elkezdtünk gyorsulva emelkedni. Visszaút nincs. A következő két évben kiderül, hogy a Balabit eléri a "szökési sebességet", és egy hosszú távon is önálló brandként fennmaradó globális nagyvállalat lesz-e.

Amitől egyaránt retteg főnök és beosztott

Egy felmérés szerint a hazai cégek többsége jelentős változáson megy most keresztül. És bizony a változás olyan dolog, amitől főnök és beosztott egyaránt fél. Jellemzően nem is kezelik megfelelően, éppen ezért a változásra irányuló kezdeményezések 75 százaléka a megvalósítás során lelassul, félrecsúszik vagy kudarcot vall.

A sorozat korábbi részei
 

Amikor egy cégvezető, nem tehet mást, mint kockáztat – Boros József, a Tensi ügyvezető igazgatója

„Az uniós pályázatok túl kényelmessé teszik a vállalkozásokat” – Vértes Gábor, a Pauker Nyomda alapítója

Nem szabad a fogyasztókat hülyének nézni – Lénárd András, az Igazi Csíki Sört gyártó cég vezetője

Klónozás helyett: megoldások munkaerőhiányra – Boldizsár Zoltán, a Service4You Hotel társtulajdonosa, ügyvezető igazgatója

"Nem kell mindig jól dönteni, elég a hibákból tanulni" – Balogh Péter, az NNG társalapítója, angyalbefektető

„Aki egyszer megtapasztalta, nem akar mérés nélkül döntéseket hozni” – Mészáros Zsolt, a Mérés Kft. ügyvezető-alapítója

Aki megmutatja, mit gondol önről a web – Szekeres Péter, a Neticle ügyvezető-alapítója

Fontos, hogy vállaljuk korábbi döntéseinket – Gódi Attila, a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. ügyvezető igazgatója

Bor, mámor, IT – az iwiw alapítói a Balatonnál építenek új IT-fellegvárat – Szabó Tamás a Virgo Systems regionális IT-igazgatója

Polgárháború és leégett raktár sem állította meg a fehérvári sikercéget - Tibor Dávid a Masterplast vezérigazgatója

"Úgy éreztük, bármit meg tudunk oldani" - Szabó András, az iData Kft. ügyvezetője

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?