Kavarás, intrika, hazudozás a másik háta mögött: vannak olyan kollégák, akik úgy mérgeznek meg egy munkahelyet, hogy közben még ők tűnnek áldozatnak. Ezek a szociopaták azonban gyakran jól boldogulnak a vállalati környezetben, látványos és gyors eredményeket, vagyis sok pénzt hoznak, ezért nagy karriert futnak be. Ismerős a helyzet?
„Volt nálunk korábban Sanyi, aki amolyan gazdasági vezetőként dolgozott” – meséli egy sikeres kisvállalati vezető. Első látásra barátságos, a nőkkel kimondottan figyelmes volt, és hamar a bizalmába férkőzött a többségnek. Szívesen elbeszélgetett bárkivel, így hamarosan mindenkiről tudott mindent. Ismerte a magánügyi problémákat, hogy cégen belül ki kivel volt jóban vagy rosszban, ráadásul ki is ismerte az embereket. Hamar rájött, kit tud befolyásolni, és ki az, akitől távol kell magát tartania.
Azt is hamar átlátta, hogy kire mivel, vagy éppen kin keresztül hathat. „Egyszer csak azt vettük észre, mintha mindent ő próbálna irányítani. Nem az volt a célja, hogy ő legyen az ügyvezető, hanem az, hogy még én is az ő tanácsai alapján döntsek.” Mindeközben megpróbálta azokat a kollégákat izolálni, akik átláttak rajta. Sajnos ebben is elég sikeres volt. Tehetséges és jó kollégákból csinált páriákat, akik próbáltak ellene harcolni, de a többiek nagyrészt szerették Sanyit, és nekik hittek inkább" – mondja mesélőnk.
Sanyik márpedig mindenhol vannak
„Négy jó emberemet veszítettem el miatta, mire rájöttem, hogy mi is történik igazából. Sanyitól megszabadulni sem volt könnyű, túl sok titkot tudott, és bizony jó pár csontvázat ő maga tett a szekrénybe. Végül inkább fizettem azért, hogy elmenjen” – mondta a cég ügyvezetője.
A történetből elmondása szerint sokat tanult. A céget transzparenssé tette, mert ha mindenki tud mindenről, akkor eleve kevesebb az olyan titok, amivel vissza lehet élni. „Ezzel együtt sokkal jobban figyelek a kollégák jelzéseire, ha valami probléma akad. És azt is megtanultam: Sanyik mindenhol vannak, és bármikor megjelenhetnek” – vonja le a következtetést emberünk.
A hasonló típusú emberekre, vagyis a „kútmérgezőkre” jellemző, hogy nagyon szuggesztíven adják elő magukat. Az egyik nap még ártatlanul a munkahelyi hangulatról, a házon belüli konfliktusokról vagy a főnökökről kérdeznek, a másik nap azonban már megjegyzéseket tesznek, kritizálnak, döntéseket minősítenek, és kollégákat mártanak be. Ráadásul sok dologban még igazuk is van, és elültetik a bogarat mások fülébe.
Szakmai alapon nem lehet belekötni
Bár minden munkahelyen vannak kisebb-nagyobb emberi-szakmai gyengeségek, amikről a nyugalom kedvéért nem beszélnek, ezeket ő felnagyítja és kiélezi. Szakmai alapon sokszor nem is lehet belekötni a munkájába, mégis gyorsan felfordulást tud okozni a munkahelyi viszonyokban. Pszichológusok szerint az ilyen típus pszichopatikus és nárcisztikus vonásokat hordoz magában, érzelmileg egyáltalán nem vonódik be a konfliktusokba, inkább örül, hogy az ilyen helyzetekben legyőzheti a másikat, és végül aszerint történik valami, amit ő szeretne.
Hogy nagyobb legyen az öröm és a nehézség, a kútmérgezőknek is több fajtája van. Vannak például a nagyon negatív gondolkodású emberek, akik folyamatosan panaszkodnak, sajnáltatják magukat, ők az úgynevezett energiavámpírok, akik abból töltekeznek, hogy a környezetük energiáit leszívják. Mint azt Bencsik Andrea pszichológus és HR-szakértő a hvg.hu-nak elmondta, ez is egyfajta személyiségzavar. Ám a cikk elején említett példa Sanyija tulajdonképpen szociopata.
Simulékony, elragadó stílusú szociopata
„ A mérgező, áskálódó, a közösség normáit nem elfogadó embereket ugyanis személyiségzavar jellemzi. Szociális beilleszkedési nehézségekkel küzdő személyiségnek nevezzük őket, vagyis szociopatáknak” – mondja Bencsik. A személyiségzavarról általánosságban elmondható, hogy hétköznapi helyzetekben, a szociális kapcsolataikban – akár kisebb-nagyobb közösségekben, akár párkapcsolatokban – nehéz azonosítani őket, különösen laikusok számára. A viselkedés szintjén ugyanis teljesen megtévesztőek, kiválóan azonosítják azokat a pontokat, ahol a partnereiket meg tudják nyerni, kifejezetten simulékonyak, elragadóak, a kommunikációs stílusuk elbűvölő, udvarias, választékos, mindig azt és úgy mondják, amit és ahogyan a másik hallani szeretné.
De ez csak a felszín.
Valójában érzelmileg üresek, a mögöttes tartalom és az etikai normák hiánya jellemzi őket. Ez csak hosszabb távon észlelhető a környezet számára, és éppen a megnyerő stílusuk miatt sokáig megbocsátható, hogy rendre nem tartják be a szavukat, rendre nem teljesítik a beígért vállalásaikat. Lelepleződés ellen alakítják ki a maguk kis játszmáját, a sajnáltatást, a hazudozást. Fantáziájuk szinte határtalan, ha arról van szó, hogy megvédjék magukat, így alakulnak ki elképesztő történetek, melyek alapvetően hihetetlenek, de az ő színes előadásuk alapján fel sem merül a hazugság gyanúja. Igazi csapdahelyzet ez a másik fél számára, és nagyon nehéz kiszállni abból a libikóka-helyzetből, amelybe belekeverték őket.
Mivel személyiségzavarról van szó, nem mondhatjuk, hogy ezt valaki tudatosan teszi. Egyszerűen így működik, így tud csak működni, létezni, ez a személyiségzavar lényege. Ráadásul a motivációi között ott áll, hogy mindig szeressék, elfogadják őket. A szakember szerint fontos tudni azt is, hogy nem klasszikus játszmáról van szó, hanem egyfajta korai ego-sérelemről, legtöbbször sérült anya-gyerek kapcsolat, a kezdeti szocializáció zavara tárható fel a háttérben.
Ne vegye fel, vagy rúgja ki, mert összeférhetetlen
A személyiségzavar kezelése mind a környezet, mind a szakemberek számára az egyik legnehezebb kérdés. A pszichoterápia eredményessége nem kecsegtető, csak nagyon kis lépésekben lehet haladni, és állandóan fennáll a veszélye annak, hogy a személyiségzavarral küzdő páciens egyszer csak végleg eltűnik.
Nem könnyen, de munkahelyi felvételnél egy tapasztalt, pszichológiai ismeretekkel is rendelkező szakember kiszűrheti a személyiségzavaros jelentkezőt, de ehhez legalább kétkörös interjúra van szükség. Legbiztosabban azonban a pszichológiai tesztekkel vagy az úgynevezett Assessment Center nevű módszertannal alátámasztott kiválasztás során derül fény a beilleszkedési személyiségzavarra.
Mivel az ilyen típusú emberek zsigerből félnek a lebukástól, gyakori, hogy kimenekülnek az adott helyzetből, éppen ezért a kiválasztásnál feltűnő lehet, ha valaki túl sűrűn váltogatja a munkahelyeit.
A jó hír az, hogy a „kútmérgezőktől” jogszerűen meg tud szabadulni a munkáltató. Igaz, ez a gyakorlatban korántsem egyszerű, hiszen még akkor is vannak követői, amikor alapvetően képtelen az együttműködésre. Éppen ezért az általa veszélyeztetett munkatársak és a munkáltató saját érdekében felmondhatnak neki. De így lehet eljárni a durva, kibírhatatlan kollégáival is. „Az ilyen dolgozóktól teljesen jogszerűen meg lehet szabadulni” – mondja a hvg.hu-nak Kéri Ádám munkajogász, aki szerint a Kúria egyik tavalyi döntése szerint egyáltalán nem közhelyszerű, hanem nagyon is érvényes felmondási indok lehet az összeférhetetlenség.
Hét jel, ami bizonyítja, hogy pszichopatákkal dolgozik együtt
Minden munkahelyen vannak kellemetlen munkatársak. Az alábbi jellemkisokos alapján azonban most meggyőződhet, hogy vajon ön az, aki antiszociális, vagy tényleg pszichopatákkal dolgozik együtt.
Karrier előtt állnak
A dologhoz az is hozzátartozik, hogy az ilyen típusú emberek gyakran futnak be látványos karriert, kerülnek vezető pozícióba. A „magas kockázat, magas profit” köré szervezett vállalati környezet kimondottan vonzza az ilyen embereket, hiszen ott egyáltalán nem hátrány, ha valaki törtető, gátlástalan és egy csepp empátiával sem rendelkezik. Ráadásul ezzel az attitűddel látványos és gyors eredményeket lehet elérni, ezek az emberek komoly pénzeket szereznek a cégnek, és ez gyakran elvakítja a menedzsmentet is. Nem veszik észre, hogy mindez rövid távon tud csak hasznot hajtani, hiszen az ilyen emberek mellett hullanak a kollégák, és általában a legjobb emberek távoznak a leghamarabb.