Vállalat + Vezető hvg.hu 2015. október. 22. 06:00

Ezek voltak minden idők legnagyobb cégegyesítései

A sörpiaci mamutok nemrég bejelentett fúziója nem kispályás, de sehol sincs az élbolyhoz képest.

A világ legnagyobb söripari konszernje, az egyebek között a Budweisert is tulajdonló AB InBev kedden elvi egyesülési megállapodásra jutott a sörpiac második legnagyobb résztvevőjével, a SABMillerrel. A tervek szerint a két konszern összeolvadásával az új csoport a világ sörpiacának 30 százalékát tulajdonolná. A megállapodás alapján a SABMiller 67,62 dollár kap részvényenként, így a teljes tranzakció értéke 109,4 milliárd dollár.

Budweiser

Hogy a tranzakciót el lehessen helyezni a nagy fúziók között, a Business Insider összegyűjtötte minden idők legnagyobb cégegyesítéseit. Ha a mostani sörüzlet összejön, a listán a hatodik helyet foglalhatja majd el.

9. Royal Dutch Shell–BG Group

81,5 milliárd dollár

Idén áprilisban az olaj- és gázipari vállalat, a Royal Dutch Shell a brit BG Groupot vásárolta fel, több mint 81 milliárd dollárért. A hágai központú Royal Dutch Shell a világ tizennegyedik legnagyobb részvénytársasága, piaci értéke meghaladja a 195 milliárd dollárt.

8. Exxon–Mobil

85,6 milliárd dollár

A szintén az olaj szektort érintő fúzió 1998-ban történt, amikor az amerikai Exxon egyesült a szintén amerikai Mobillal. Az így létrejött texasi központú ExxonMobil jelenleg a világ hetedik legnagyobb vállalata, piaci értéke pedig meghaladja a 357 milliárd dollárt.

7. Royal Bank of Scotland Group–ABN AMRO Holding

95,6 milliárd dollár

2007 áprilisában a brit banki és biztosítói holdingtársaság, a Royal Bank of Scotland Group 95,6 milliárd dollárért vásárolta meg a holland ABN AMRO bankot. Az RBS piaci értéke jelenleg 60,2 milliárd dollár, a cég központja a skóciai Edinburgh-ban van.

6. AT&T–BellSouth

101,9 milliárd dollár

2006 márciusában az  AT&T amerikai központú távközlési vállalat felvásárolta a BellSouth-ot, így a dallasi központú AT&T ma a 27. legnagyobb vállalat a világon, piaci értéke 173 milliárd dollár.

5. Altria Group–Philip Morris International

111,3 milliárd dollár

A dohányüzlet eddigi legnagyobb tranzakciója 2008 elején történt, amikor az amerikai Altria Group felvásárolta a Phillip Morris Internationalt. A cég központja jelenleg a virginiai Richmondban van, a csoport piaci értéke pedig meghaladja a 101 milliárd dollárt.

npr.org

4. Pfizer–Warner-Lambert

111,8 milliárd dollár

Szintén 2008 elején vásárolta fel a New York-i központú Pfizer a Warner Lambertet. A Pfizer jelenleg a második legnagyobb gyógyszergyár, piaci értéke 211,7 milliárd dollár.

3. America Online–Time Warner Inc

112,1 milliárd dollár

Az amerikai médiaóriás, az American Online 2000 januárjában fuzionált a Time Warnerrel és 2009-ig AOL Time Warner néven futott, amikor a Time Warner ismét különvált a birodalomtól. A cég jelenlegi piaci értéke 70,8 milliárd dollár.

2. Verizon Communications–Verizon Wireless

130,1 milliárd dollár

Az amerikai távközlési vállalat, a Verizon Communications több mint 130 milliárd dollárért vásárolta meg Verzion Wireless 45 százalékos tulajdonrészét, amely addig a Vodafone birtokában volt.  A Verzion Communications jelenleg a világ 22. legnagyobb vállalata, piaci értéke több mint 202 milliárd dollár.

1. Vodafone AirTouch–Mannesmann

172 milliárd dollár

A világ eddigi legdrágább cégegyesítése több mint tizenöt éve történt. A brit Vodafone (akkori nevén Vodafone Air Touch) 1999 novemberében vette meg a német Mannesmannt mintegy 172 milliárd dollárért. Ehhez képest a Vodafone piaci értéke jelenleg 88 milliárd dollár.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?