A parlament megszavazta annak az új európai számviteli irányelvnek az átvételét, amely több mint kétszeresére emeli az egyszerűsített éves beszámoló értékhatárát, így a magyar vállalkozások döntő többségének – 97-98 százalékának – a jövő évtől elég lesz ebben a formában beszámolni a működéséről.
A változtatások érintik az anyavállalatokat is, amelyek közül szintén kevesebben kényszerülnek majd összevont (konszolidált) éves beszámolót összeállítani. Az eddigi szabályok szerint a kettős könyvvitelt vezető vállalkozó akkor készíthetett egyszerűsített éves beszámolót, ha két egymást követő üzleti évben három mutató közül kettő nem haladta meg a megadott határt, ami mérlegfőösszeg esetén az 500 millió forint, az éves nettó árbevételnél 1 milliárd forint, míg a foglalkoztatottak átlagos létszámánál 50 ember volt.
Módosították az osztalék elszámolásának szabályait is. Az osztalék összegét a jövőben a döntés napjával kell megjeleníteni a számviteli nyilvántartásokban, és nem annak az évnek a beszámolójában (eredménykimutatásában), amellyel kapcsolatban azt jóváhagyták. Emiatt a korábbi mérleg szerinti eredmény tétel megszűnik, az eredménykimutatás az adózott eredmény levezetését fogja tartalmazni.
Az adóelkerülés csökkentésére hivatkozva kimondta a parlament, hogy a jövőben már nem lehet üzleti vagy cégértéket kimutatni akkor, ha egy társaság egy másik társaság tulajdonosi jogait megtestesítő értékpapírjainak megvásárlásakor minősített többséget biztosító befolyást szerzett. A változtatásokat a 2016-ban induló üzleti évről készített éves beszámolókra kell először alkalmazni, vagyis az idén induló üzleti évről készített beszámolók esetében azok még nem használhatók.