Vállalat + Vezető hvg.hu 2015. május. 22. 12:09

Három mítosz, amivel alaposan félrevezetik a vállalkozni vágyókat

Van néhány mítosz, amit kötelező érvényűen együtt hangoztatnak a vállalkozói léttel, pedig ezek legtöbbje egyszerűen nem igaz. Mutatunk egyből hármat, nehogy ezek miatt vágjon bele saját bizniszbe.

Foglalkozzon többet azzal, amit igazán szeret csinálni

Gyakran hangzik el a vállalkozásra buzdítók szájából, hogy valami olyannal érdemes foglalkozni, amire egyébként is szívesen fordítanánk az időnket. A valóság azonban az, hogy egy vállalkozó mindent maga csinál a számlázástól a marketingen át a vevőszolgálatig, ezért végül vajmi keveset tud majd azzal a tevékenységgel foglalkozni, ami miatt belevágott az egészbe.

Legyen önmaga főnöke!

Egy alkalmazottnak van egy főnöke, vagy ha az egész hierarchiát figyelembe vesszük talán több is, akik rendelkeznek a munkaidejével, hogy kivel dolgozzon, és mit csináljon, megszabják a fizetését. Egy vállalkozó fölött pedig tulajdonképpen minden egyes vevő rendelkezik, hiszen ugyanúgy befolyással vannak a fent említett tényezőkre. És akkor nem beszéltünk egy esetleges befektetőről, főbérlőről, franchise partnerről.

A gyors meggazdagodás útja

Sok sikersztorit hallani, ahol miután megnyitották a boltot, a vásárlók egyből ott tolongtak, hogy odaadhassák a pénzüket. A valóság azonban az, hogy egy vállalkozás felépítése normál esetben hosszú évek kemény munkáját igényli, és jellemzően a befektetett tőke, munka csak évek múlva térül meg.

A fentiekkel szemben azonban mindenki, aki vállalkozásra adja a fejét, garantáltan számolhat azzal, hogy – még ha konzervatív becslésekre is hagyatkozik – minden háromszor annyi ideig fog tartani, mint a tervezett, ideértve a bürokratikus procedúrákat, a weboldalfejlesztést, vagy a befektetés megtérülését, ahogyan a költségek is háromszor annyira rúgnak majd, mint a tervezett és minden háromszor olyan nehéz lesz, mint ahogyan azt kalkulálta. Az összeállítást az Entrepreneur oldalán találtuk.

 Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?