A jelölt több nyelven folyékonyan beszél, igazi csapatjátékos, mindig betartja a határidőket, jól tűri a stresszt, és szakmai pályafutása tökéletes. Az ilyen önéletrajzok egy része hazugság, tudja ezt az is, aki írja, és az is, aki kapja. A pályázók gyakran alapvető tényeket is elferdítenek, de a cégek jelentős része így is benne van a játékban.
Egy amerikai felmérés szerint az álláshirdetésre jelentkezők annyira szépítik az önéletrajzukat, hogy nagyon sokszor a szimpla hazugságoktól sem riadnak vissza. A „vetítés” a képességek bemutatásakor a legjellemzőbb, az állásra jelentkezők 57 százaléka irreálisan értékeli magát, de 42 százalék még a korábbi munkahelyén töltött időpontokat is simán megmásítja, ha arra van szükség. A jelentkezők harmada nem valós pozíciókat ír be az önéletrajzába, ugyancsak egyharmaduk különféle nem létező képesítéseket álmod magának, sőt, egynegyedük még jól hangzó cégneveket is beír, hogy előrébb jusson.
A ferdítés a pénzügyi szférában a leggyakoribb, ott az önéletrajzok 73 százaléka tartalmaz fals információkat, de különösen fertőzött terület az informatika, a vendéglátás és az egészségügy is.
A férfiak kétszer nagyobb hazudozók, mint a nők, előbbiek átlagosan 30, utóbbiak 15 százalékkal szépítik meg a szakmai pályafutásukat. Erről persze a cégek is tudnak, és részben tűrik is. A felmérésben ugyanis csak a társaságok fele nyilatkozott úgy, hogy ha a jelentkező lebukik, akkor semmiképpen sem veszi fel, tehát még a hazudozáson ért pályázók fele is állást kaphat. A vállalatok 40 százaléka mérlegel: döntésében figyelembe veszi, hogy miről hazudott a jelentkező, és 7 százalék egyenesen azt mondta, eltekint a retorziótól, ha egyébként tetszik neki az álláskereső.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!