Sikeres volt a kisebbségi önkormányzati választás
Pozitívan értékelték az MTI-által megkérdezett kisebbségi vezetők a kisebbségi önkormányzati választásokat; az országos önkormányzatok elnökei szerint sikeres volt a voksolás.
Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke "jó aránynak" nevezte, hogy 19 órás adatok szerint a kisebbségi választáson a regisztráltak 64 százaléka adta le szavazatát.
"A kisebbségi törvénynek is vannak hiányosságai, de a roma társadalom a hiányosságok ellenére bebizonyította, hogy tudja a maga érdekeit jogi keretek közé helyezni" - fogalmazott.
Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának vezetője szerint is jó a majdnem kétharmados részvételi arány, ahhoz képest, hogy teljesen új szabályok szerint történt a jelöltállítás és nem az önkormányzati voksolás helyszínein, hanem külön helyeken kellett leadni a szavazatokat.
Fuzik János, az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke szerint "nagyon szép eredmény" született. "Megfelelő legitimitást ad a kisebbségi önkormányzati rendszer" - tette hozzá.
Muszev Dancso, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke szerint a szavazók körét szűkítette a túlbonyolított kisebbségi választási rendszer, de - mint mondta - a várt eredmények születtek.
Szkevisz Theodorosz, a Görög Országos Önkormányzat vezetője nagyobb aktivitást várt volna a kisebbségtől, de hangsúlyozta, hogy "a kisebbségek aktívabbak voltak, mint a többségi nemzet polgárai".
Giricz Vera, a ruszinok országos önkormányzatának elnöke azt mondta: a várakozásoknak nagyjából megfelel a ruszin kisebbségi önkormányzati választáson való részvétel. Giricz Vera a késő estig feldolgozott adatok alapján úgy vélte, hogy a ruszin kisebbségi névjegyzékben szereplők nagy része aktívan élt választási jogosultságával. Elismerte ugyanakkor, hogy volt olyan hely, ahol feltűnően kevesen adták le voksukat, volt azonban olyan is, ahol a részvétel elérte a 70 százalékot.
Este tizenegy órakor az Országos Választási Iroda honlapján közzétett adatok szerint a megtartott 2049 kisebbségi önkormányzati választásból 1939 volt eredményes.
A választást követően megalakuló kisebbségi önkormányzatok képviselői szereznek majd jogot arra, hogy a jövő év elején létrehozzák a megyei és országos kisebbségi önkormányzatokat. A választáson - az eddigiektől eltérően - nem szavazhatott minden állampolgár és ajánlószelvényeket sem kellett a jelölteknek gyűjteniük.
Amíg 2002-ben bárki - akár olyan is, akinek semmi köze nem volt az adott kisebbséghez - szavazhatott a kisebbségi választáson, ha részt vett a települési önkormányzati választáson, vasárnap csak az szavazhatott, akik előzetesen kérték névjegyzékbe vételüket.
A 2005. október 19-én elfogadott kisebbségi választási törvény értelmében a kisebbségi választáson kizárólag magyar állampolgárok indulhatnak, azaz a törvény kizárja a voksolásból az uniós állampolgárokat, a menekülteket és a bevándoroltakat.