Lamperth Mónika szerint nem indokolt nagyobb készültség
Nem indokolt és nem szükséges, hogy a vasárnapi önkormányzati választások idején a korábbi voksolásokhoz képest nagyobb legyen a rendőri készültség, hiszen rend és nyugalom van. Ezt az önkormányzati és területfejlesztési miniszter mondta pénteken Budapesten.
A kormány az önkormányzatok napja, szeptember 30. alkalmából arra kéri a választópolgárokat, hogy minél többen menjenek el szavazni, és válasszák meg az önkormányzatokat - hangsúlyozta Lamperth Mónika a kormányszóvivői tájékoztató vendégeként.
Az önkormányzati tárca vezetője szerint a választási szervek, az Országos Választási Iroda, a jegyzők, a hivatalok mindent megtettek annak érdekében, hogy a választás békés és nyugodt legyen, és a szokásos rendőri jelenléttel garantálható a választás biztonságos lebonyolítása.
Kérdésre válaszolva kitért arra, hogy egyeztetett Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszterrel. Megjegyezte, minden választásnak van egy kialakult rendje, az Országos Választási Iroda és a rendőrség összehangolt tervet készít. Ennek keretében rendőrök biztosítják, kísérik a szavazólapokat a szavazóhelységekbe.
"Ha bármi olyan probléma van, ami miatt az országos választási szerveknek, így az Országos Választási Bizottságnak, a helyi választási bizottságoknak, vagy a szavazatszámláló bizottságoknak rendőri segítséget kell kérni, akkor azt gyorsan elérik" - fűzte hozzá az önkormányzati és területfejlesztési miniszter.
Mint elhangzott, mivel az önkormányzatok napja szombatra, a kampánycsend idejére esik, a kormány és az önkormányzati szervezetek nem tartanak külön megemlékezést.
"Nem lenne szerencsés bármit is mondani a kampánycsend napján" - mondta Lamperth Mónika.
A politikus hangsúlyozta, vasárnap a polgárok arról döntenek, kik legyenek azok a vezetők, akik a településeket a jövőben irányítják; az önkormányzati választás nem harmadik forduló és nem népszavazás.
Lamperth Mónika a sajtótájékoztatón azt mondta, a kormány, ahogy eddig is, széles konszenzus kialakításával, az önkormányzati érdekszövetségekkel közösen kívánja továbbfejleszteni az önkormányzati rendszert. Hozzátette, így tette a kormány legutóbb, a kistérségek, illetve a választott regionális önkormányzatok kialakítását célzó törvénymódosítás esetében is, a változtatást azonban a szükséges kétharmados parlamenti támogatottság hiánya megakadályozta.