2006. szeptember. 20. 17:36 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 20. 20:15 Választás 2006

Szilvásy a Fidesz-nagygyűlésről: a felelősség a szervezőké

A Fidesz elnöke nemzetközi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az ellenzéki párt "meg, szeretné és meg is fogja tartani" a hétvégi nagygyűlését. Orbán Viktor közölte: az önkormányzati választás a kulcsa mindennek, a Fidesz pedig konkrét megoldási javaslatokkal rendelkezik a kialakult helyzet megoldására. A kancellária-miniszter kijelentette: a rendezvény Orbánék felelőssége, kéretik a nagygyűlést az adott helyzetben elhalasztani.

A Fidesz elnöke szerint az október 1-i önkormányzati választás a kulcsa mindennek, hiszen azon nem csak helyi vezetőket választanak az emberek, hanem pártlistákra is szavaznak - tájékoztatott az InfoRádió.

Orbán Viktor szerint ezért amennyiben az önkormányzati választásokon a népakarat egyértelműen megvonja a bizalmat a szocialistáktól, akkor a parlamenti pártoknak tárgyalások útján új, szakértői kormányt kell alakítaniuk, amely nem pártokhoz kötődne és korlátozott mandátummal rendelkezne.

Orbán Viktor szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt terheli a felelősség a kialakult helyzetért, hiszen az elmúlt években a baloldali kormány tudatosan gyengítette a független szervezeteket. A pártelnök elsősorban a Központi Statisztikai Hivatal és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete kapcsán történt változásokat emelte ki.

A Fidesz vezetője közölte, hogy a koalíció "kicselezte a magyar demokráciát, amely nem tudja megvédeni magát". Orbán Viktor szerint ezért garanciát kell nyújtani arra, hogy ez a helyzet nem áll elő újra, és vissza kell erősíteni a kormányzatot ellenőrző intézményeket.

Erőszakmentes nagygyűlést szeretnének

A hétvégi nagygyűléssel kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta, hogy azt a Fidesz hónapok óta szervezi, jelenleg is tárgyalnak a rendőrséggel azért, hogy a rendezvény békés és erőszakmentes esemény legyen. Az ellenzéki párt meg szeretné és meg is fogja tartani a nagygyűlést – közölte Orbán Viktor. A párt egyébként közleményben javasolta Szilvásy György kancelláriaminiszternek, hogy alakuljon munkacsoport a hétvégi nagygyűlés biztonságos lebonyolításának koordinálására.

Az ellenzéki párt azt szeretné, ha a testület munkájában a rendezvény szervezői mellett a civil biztonsági szolgálat, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság és az Országos Mentőszolgálat, illetve - szükség esetén az illetékes nemzetbiztonsági szolgálat - képviselője is részt venne. Közleményében az ellenzéki párt felhívja a figyelmet, hogy a nagygyűlést a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak bejelentette, és annak biztosítása érdekében a szükséges intézkedéseket folyamatosan megteszi.

"Az elmúlt napok eseményei, békés és demokratikus tüntetések rendbontással történő megzavarása arra figyelmeztetnek bennünket, hogy a szokásosnál is nagyobb körültekintéssel járjunk el a rendezvény biztonságos lebonyolításakor, hiszen a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség is elutasítja és elítéli az erőszak minden formáját, kiáll az ország nyugalmának és rendjének megőrzése mellett, mint ahogyan tette azt a tegnapi napon a Parlamentben elfogadott politikai nyilatkozat megszavazásával is" - fogalmaz Deutsch-Für Tamás parlamenti képviselő.

A felelősség a rendezőké

"A kormány álláspontja változatlan: a jelenlegi helyzetben a tömegrendezvény megtartása súlyos felelőtlenség, ezért ismételten, nyomatékosan felszólítom Önöket a tervezett rendezvényük elhalasztására" - írja Szilvásy György Deutsch-Für Tamáshoz eljuttatott nyílt levelében.

A kancelláriaminiszter úgy fogalmaz: "megerősítem az igazságügyi és rendészeti miniszter Orbán Viktor pártelnök úrnak küldött jelentésében foglaltakat, amely szerint a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó tömegrendezvény rendjével és biztonságával kapcsolatos felelősség a rendezőké, e felelősség alól nem bújhatnak ki".

A levél szerint utasították a kért szervezetek vezetőit a párttal történő  fokozott együttműködésre és a rendezvény biztosítására. "A rendezvénnyel kapcsolatos kormányzati álláspontról tájékoztattuk az Országgyűlés Nemzetbiztonsági, illetve Rendészeti Bizottságának elnökeit is" - zárul a levél.