MDF-es jelöltek: kitartanak, visszalépnek, kivárnak
A választások első fordulója után állva maradt 44 önállóan induló MDF-es jelölt közül eddig 22 döntött úgy, hogy a második fordulóban visszalép, ki a Fidesz javára, ki csak úgy. Voltak olyan jelöltek is azonban, akik fideszes és szocialista ellenfeleinek címeztek nyílt levelet, visszalépésüket kérve.
A választási párharc egyik legmeglepőbb húzására szánta el magát Juhász Zoltán MDF-es képviselőjelölt, amikor nyílt levélben kérte a körzetében induló fideszes és szocialista jelölteket, hogy lépjenek vissza javára. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4. választókerületében, az MDF és az Összefogás Megyénkért támogatással az első fordulóban 23,63 százalékot szerzett jelölt egyike azoknak a fórumosoknak, akik úgy döntöttek, nem visszakoznak a második körben.
De vegyük sorjában, hogy mely választói kerületek MDF-jelöltjei nem vállalták a megméretést.
Nem utasítottak, ajánlottak |
A Demokrata Fórum vezetése az első forduló másnapján döntött úgy, hogy nem működik együtt a Fidesszel saját jelöltjei automatikus visszaléptetésében. Azt azonban nem akadályozhatja meg, hogy az aspiránsok maguktól mondjanak lépjenek vissza. (Már csak azért sem akadályozhatnák meg, mert számos induló nem is tagja a pártnak.) Az elnökség múlt csütörtökön korábbi döntését megerősítette, azzal kiegészítve, hogy az esetlegesen visszalépő jelöltek ne kommentálják döntésüket, s ne is közöljék, ki a visszalépés kedvezményezettje, nem szolgálhatnak tehát szavazóiknak instrukciókkal arról, hogy hova ikszeljenek. Már ekkor felröppentek azonban olyan hírek, hogy a kormányváltásban érdekelt az egyéni jelöltek, vagy a megyék fellázadhatnak az elnökség döntése ellen. |
Mire az MDF három szabolcsi jelöltje nyílt levélben buzdította képviselőtársait, hogy ne engedjenek a fideszes kísértésnek.
Előző hét szerdájától megszaporodtak a visszalépések, a párt orosházi és siófoki jelöltje mondta vissza részvételét, ekkor még azt is hozzátették, hogy a Fidesz javára teszik. Dominkó Sándor 8,58 százalékot hagy örökül a 44,02 százalékon végzett szocialista, s 40,79 százalékos fideszes jelölteknek, így visszalépése nyomán akár fordíthat is jobboldal. A siófoki Varga Zsolt 4,7 százalékkal segítheti a Fidesz-KDNP jelöltjét, aki ettől függetlenül is biztos befutónak tűnik.
Ivády Gábor, Heves megye 2-es, pétervásárai központú választókerületének fórumos jelöltje ugyanakkor körzete fideszes indulóját szólította fel arra, hogy lépjen vissza az ő javára. A húzás több mint meglepő, 4,09 százalékos eredménye nem kecsegtet túl sok jobboldali reménnyel a 49,18 százalékos szocialista, valamint a 38,84 százalékos fideszes jelöltek árnyékában.
Herényi Károly © hvg.hu |
Három állva maradt Bács-Kiskun megyei jelölt tudatta a nyilvánossággal, hogy esze ágában sincs visszalépni. Kecskemét két körzetében ez akár a koalíciós jelöltek győzelmét is jelentheti, míg Bácsalmáson bizonyára nem sodorja veszélybe a Fidesz-KDNP győzelmét.
Békés megye békési körzetében (3. vk.) visszalépett Valentinyi Károly, akinek 11,77 százaléknyi összegyűjtött voksa az amúgy is csaknem biztos Fidesz-győzelmet teheti még biztosabbá. Nem indul Szeghalmon Ágoston Sándor sem, 4,98 százaléknyi szavazójára mindenképpen szüksége van a helyi fideszes jelöltnek, ha győzni akar.
Fizetett hirdetés |
Az MDF szolnoki szervezete az Új Néplap című megyei napilap az elmúlt hétvégén megjelent számában fizetett politikai hirdetésben adta tudtul, hogy a kormányváltás szükségessége mellett foglalt állást, és kéri szavazóit, szimpatizánsait, április 23-án ennek megfelelően szavazzanak. Visszalépéssel nem tudták megpecsételni döntésüket, mivel a két szolnoki választókerületben az MDF jelöltjei az első fordulóban kiestek. Erre azért is szükség lehet, mert az MDF szavazói nem feltétlenül voksolnak másodiknak a Fideszre. A Szonda Ipsos előző pénteken megjelent felmérése szerint az MDF-es szavazók nagyjából egynegyede a Fidesz fennmaradó jelöltjét támogatja majd, s kevesebb mint egyötödük szavaz majd az MSZP-s indulóra. |
Szerdán jelentette be visszalépését a Komárom-Esztergom megye 4-es számú, komáromi választókörzetében az MDF pártigazgatói posztját ellátó Szemereki Zoltán, az így felszabadult 4,09 százalék éppen ellensúlyozhatja az SZDSZ-től bizonnyal az MSZP-hez vándorló 4,05 százaléknyi szavazatot, ám ha így lenne, az MSZP jelöltje megőrizné kilencszázalékos vezetését.
Az MDF Csongrád megyei elnöke közleményben kérte Hódmezővásárhely MDF-szimpatizánsait, hogy támogassák a Fidesz-KDNP jelöltjét. Az első fordulóban negyedik helyezést elért Grezsa István 3,51 százaléknyi szavazatot irányított át az első fordulót nagy fölénnyel nyerő fideszes jelölthöz. Csongrád megye 2-es számú, szegedi körzetében a visszalépést bejelentő Ványai Éva által - akit nagylelkű gesztusáért Orbán Viktor külön is megdícsért - szerzett 5,1 százalék a Fidesz-KDNP jelöltjének győzelmét hozhatja, mivel a két nagypárt jelöltje fej-fej mellett végzett az első körben.
Hajdú-Bihar megye berettyóújfalui körzetében a 4,22 százalékot szerzett Szeifert Ferenc lépett vissza, ám úgy tűnik, még az övével együtt a MIÉP-szavazatokat besöpörve is alulmaradhat a Fidesz-KDNP jelöltje. Ugyanebben a megyében Joó Szabolcs sem folytatja, a fórumos és miépes szavazók így biztos győzelemhez segíthetik a jelenleg a szocialista jelölttel fej-fej mellett álló fideszes képviselőt. Murvai Kiss Krisztián 7 százaléka is ugyanígy fideszes győzelmet eredményezhet, azt feltételezve, hogy a konzervatív szavazók többsége elmegy voksolni, és másodjára mégis a Fideszt választja inkább, mint az MSZP-t.
Kövér nekiesett az MDF-nek - videó |
Kövér László az MDF szemére vetette a parlamentben, hogy nem képesek szakítani a szélsőségesekkel. Az MDF elnöke jelenleg pont ezt rója fel a Fidesznek. Tizennégy év telt el, tekintse meg a Fekete Doboz árulkodó videóját! Tovább a videóhoz. |
Demeter Ervinnek, a Fidesz egri jelöltjének a támogatására szólította fel a választókat a körzet MDF-es és MIÉP-Jobbikos jelöltje. Az MDF-es Kelemen Csaba (4,7 százalék) és a MIÉP-Jobbikos Gyulai Katalin (3,57 százalék) ugyan nem jutott túl az első fordulón, ám szavazóikkal a fideszes Demeter Ervin megszorongathatja a szocialisták jelöltjét.
Az MDF dalra fakad - videó |
A Magyar Demokrata Fórum négyévnyi viszontagságos kormányzás után futott neki az 1994-es választásoknak. A Fekete Doboz Alapítvány mozgóképei az utolsó napokról, amikor még az MDF nagy pártnak számított. Tovább a videóhoz. |
Visszalépett a jelöltségtől Baranya megye siklósi körzetének MDF-es jelöltje, az első fordulóban 13,62 százalékot gyűjtött Marenics János is, ő azt állította, döntése nem valamelyik versenyben lévő politikus javára történik. Azonban mégiscsak a csaknem 2 százalékkal vezető Fidesz-jelölt győzelmét hozhatja, feltéve, hogy a fórumos szavazók nem támogatják tömegesen a pártjukkal konfliktusmentesebb viszonyt ápoló baloldalra. Ugyancsak Baranyában lépett vissza Füredi Péter, az általa összeszedett 4,92 százaléknyi voks azonban feltehetően csak a Fidesz-vereség enyhítésére lesz elég a kerületben.
Csáky András és Dávid Ibolya. Ki erre, ki arra © Végel Dániel |
Az MDF egyik elnökségi tagja is szembement az elnökség ajánlásával, Csáky András Pest megye ceglédi körzetében gyűjtött 9,21 százalékot, majd engedte szabadjára szavazóit, akik – ha jobbra szavaznak – a kis különbséggel második helyre szorult fideszes jelöltet segíthetik a parlamentbe. Csáky egyébként már ott van.
Az Érden induló Tóth István is visszakozott, 4,27 százaléknyi szavazótábora azonban szinte biztosan nem tudja hatalomba segíteni a Fidesz jelöltjét.
Zalaegerszegen Baján Antal lépett vissza indoklás nélkül, az utolsó pillanatban, ha szavazói zömükben a Fidesz jelöltjére voksolnak, akkor bebiztosíthatják győzelmét.
Van véleménye? |
Mondja el a hvg.hu fórumán! |