2006. április. 17. 16:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 17. 19:45 Választás 2006

Szoros eredmény esetén a külföldön leadott szavazat dönthet

Az országgyűlési választások első fordulójában született eredmények alapján valószínűsíthető, hogy a második fordulóban is lehetnek olyan szoros "hazai eredmények", hogy az egyéni mandátum sorsát a külföldön leadott szavazatok döntik majd el.

Az első fordulóban öt olyan választókerület volt, ahol az első és a második helyen végzett jelöltre adott voksok száma közötti különbség kisebb, mint az adott kerületbe a második fordulóban várhatóan külföldről érkező szavazatok száma.

Így a Budapest 17-es számú egyéni választókerületben (XI. kerület) az első fordulóban Kupper András (Fidesz-KDNP) 89 szavazattal kapott többet, mint Józsa András (MSZP). A külképviseleteken leadott voksok száma a második fordulóban 184 lehet.

Hasonlóan szoros eredmény született még a főváros XIV. kerületében (Budapest 21-es választókerület) Rátonyi Gábor (Fidesz-KDNP) és Baráth Etele (MSZP) között. Itt az első fordulós szavazatkülönbség 127, miközben a külképviseleteken 128-an adhatják voksukat ebbe a választókerületbe.

A Bács-Kiskun megyei Kiskunfélegyházán (területi 5-ös választókerület) Endre Sándor (Fidesz-MKDSZ) tíz szavazattal kapott többet, mint Garai István Levente (MSZP). A külképviseletekről ide szavazók száma 16.

Vas megye 2-es választókerületében (Szombathely) Gaál Angelikára (MSZP-SZDSZ) tizenkettővel szavaztak többen, mint Hende Csabára (Fidesz-KDNP). Ebbe a választókerületbe 22-en szavazhatnak külföldről.

Csongrád megyében, Szegeden (területi 2-es választókerület) Sándor Klára (SZDSZ-MSZP) és Balogh László (Fidesz-MKDSZ) szavazatainak száma között 23 volt különbség, ebben a kerületben 80 állampolgár szavazhat külföldön a második fordulóban.

Az első fordulóban kialakult eredmények a második fordulóban jelentősen változhatnak az esetleges visszalépésekkel, ezek azonban másutt okozhatnak az első fordulóhoz hasonlóan szoros küzdelmet.

A második fordulóban a külképviseleti, illetve a magyarországi szavazás egy időben történik, szemben az április 9-ei első fordulóval, ahol a külföldi voksolás egy héttel megelőzte a hazait. Az Országos Választási Iroda internetes oldalán olvasható adatok szerint a második fordulóban Magyarország 90 külképviseletén 5 943 választó adhatja le szavazatát.

A külföldi szavazatok érintik mind a 110 választókerületet, ahol még nem dőlt el az egyéni mandátum sorsa. Minden választókerületben már kijelöltek egy-egy szavazókört, ahol április 23-án este hét óra után nem kezdik meg a szavazatok számlálását, hanem megvárják a külföldről hazaérkező voksokat, és csak azokkal együtt állapítják meg az eredményt április 29-én. A külképviseleteken leadott voksokat belekeverik a "hazaiak" közé, hogy ne sérüljön a szavazás titkossága.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.