2006. április. 10. 08:22 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 10. 10:23 Választás 2006

Financial Times: az SZDSZ döntheti el a választásokat

A Szabad Demokraták Szövetségének 6 százalék körüli eredménye sorsdöntőnek bizonyulhat a jelenlegi koalíciónak abban a törekvésében, hogy megőrizze a hatalmat - írta a magyar parlamenti választásokat kommentálva internetes honlapján a Financial Times.

A londoni üzleti napilap a szavazatok 90 százalékának összeszámlálása alapján a választási éjszaka meglepetésének nevezte a Magyar Demokrata Fórum parlamentbe jutását. Ez a tény várhatólag ádáz tárgyalási fordulót fog eredményezni, mert mindkét nagy párt a maga számára akarja biztosítani az MDF támogatását - írta a lap, megjegyezve, hogy a fórum eredetileg a Fideszhez állt közel, de az elmúlt négy évben a két párt összeveszett.

Van véleménye?
Mondja el a hvg.hu fórumán!
A magyar szavazóknak a fiatal szocialista miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc és a korábbi kormányfő, Orbán Viktor között kell választaniuk: Gyurcsány Tony Blair brit miniszterelnököt tekinti példaképének, és azt mondja, hogy az országnak fel kell használnia a globalizáció előnyeit, míg Orbán adócsökkentést, nagyvonalú költekezést és protekcionista gazdaságpolitikát ígér.

A lap szerint a szocialista győzelemmel Magyarországon először történne meg az, hogy egy posztkommunista kormány felhatalmazást kapna egy második hivatali időszakra, míg a Fidesz győzelme az Európai Unió új tagállamaiban a folytatódó politikai és gazdasági integráció iránt növekvő aggodalmat jelezné.

Az International Herald Tribune című, Párizsban megjelenő angol nyelvű lap internetes kiadásában közvetlenül az első exit pollok (a szavazóhelyiségekből kilépő választók megkérdezése) után, még teljesen nyitottnak látva az első forduló eredményét, azt írta, hogy bármelyik párt győzzön is, a következő kormányra nehéz küzdelem vár a költségvetési deficit, a gyenge forint és a szélesedő kereskedelmi deficit kezelésében. A költségvetési deficit a lap szerint az idei év végére elérheti a hazai össztermék (GDP) 8 százalékát.

Gyurcsány és Orbán, a két vezető politikus, akik egyaránt azért küzdenek, hogy első ízben másodszori hivatali megbízatást nyerjenek, eltérően közelítik meg a globalizációt. Gyurcsány pártja előnyben részesíti az állami és magántőke partnerségét (PPP) és a külföldi befektetéseket, míg Orbán, aki bírálja az általa "vadkapitalizmusnak" nevezett magyar gazdasági rendszert, sokkal óvatosabb, ha nem protekcionista álláspontra helyezkedik, s célja a magyar vállalkozók segítése.

A lap szerint az első forduló eredményei arra mutatnak, hogy a választásokat csak az április 23-án esedékes második forduló fogja eldönteni.