2006. április. 06. 18:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 07. 11:01 Választás 2006

Mi történt a négypárti vitán?

A négy miniszterelnök-jelölt a munkahelyteremtés, az egészségügy, a korrupció és a fejlesztés témájában vitázik egymással. Az eszmecserét Orbán Viktor kezdte, majd Kuncze Gábor, Gyurcsány Ferenc és Dávid Ibolya kapta meg a szót. Témakörönként három percben fejthették ki álláspontjukat a politikusok, és egy percben kommentálhatták az elhangzottakat. A vita végén a kisorsolt megszólalási sorrendben minden miniszterelnök-jelöltnek lehetősége volt arra, hogy két percben összefoglalja az elhangzottakat.

A néző értékel
Mondja el a véleményét a vitákról a hvg.hu fórumán!
A négy miniszterelnök-jelölt vitája hasonló keretek között zajlik, mint a szerda esti Gyurcsány-Orbán vita. Négy témakört vesznek végig a vita során, mindenki három-három percig beszélhet, majd egy-egy percben reagálhat az elhangzottakra. Az egyes témaköröket a pártok javasolták.

Munkahelyteremtésről beszélnek elsőként, ezt a témakört a Fidesz javasolta.

Orbán Viktor
© hvg.hu
Orbán Viktor
, a Fidesz listavezetője kezdi a vitát. Magyarországon a legfontosabb a munka, ezért fájdalmas, hogy 450 ezren nem, 300 ezren pedig csak hébe-hóba kapnak munkát - mondta a pártelnök. A Fidesz a Nemzeti Konzultáció keretében a vállalkozókat is meghallgatta, és a beszélgetésekből kiderült, hogy ők első helyre a tb-járulék csökkentését helyezték. Ezt tartják a versenyképesség útjában álló igazi akadályt: a Fidesz ezért csökkenti a tb-járulékot. A pártelnök megemlítette, hogy a nők munkavállalását is elősegítenék, illetve a romák munkavállalásához is megteremtenék a lehetőségeket. Előbbihez Orbán Viktor hozzátette, hogy a részmunkaidő bevezetésével segítené a támogatná visszatérők munkába állását.

Kuncze Gábor, szerint a legfontosabb kérdés, hogy milyen a magyar gazdaság, milyen piacokat teremt magának, és ezzel mennyi munkahelyet teremt. A vállalkozások azt szeretnék, hogy a piacon tiszta keretek között tudjanak működni - mondta. A pártelnök kitért arra, hogy a versenyképes tudás az egyik legfontosabb szempont a munkaerőpiacon.

Gyurcsány Ferenc álláspontja az első két megszólaló véleménye között van. A magyar vállalkozások akkor erősek, akkor fejlődnek, ha megnyílnak-e a piacokat. Ott van erős gazdaság, ahol jó az infrastruktúra, van szakképzés - mondta a miniszterelnök. Kiszámítható az állam működése, kiszámítható kereteket teremt a vállalkozásoknak, csökkenti a bürokráciát - sommázott Gyurcsány. Szerinte azoknak is igazuk van, akik szerint járulékcsökkentés kell, de ez csak az ötödik-hatodik szempont lehet a fontossági sorban. A miniszterelnök-jelölt Nemzeti Munkaerőprogramot is indítana.

Dávid Ibolya szerint a két nagy párt kakasviadalt vív, de nincsenek értelmes ígéretek. A pártelnök megkérdezte Orbánt, hogy a 100 ezer forintos minimábérről szóló javaslatot átgondolta-e ezt. Elbírja-e ezt a magyar gazdaság - fogalmazta meg kételyeit a politikus asszony. Mi kell a munkahelyteremtéshez - tette fel a kérdést Dávid Ibolya: a vállalkozások tőkejuttatáshoz jussanak kedvezményes hitel formájában, kell egy kiszámítható adópolitika, és járulékcsökkentés. Kiemelt program és cél a nők részmunkaideje, az egykulcsos adó bevezetése, a rokkantak, 45 év felettiek diszkriminálásának megszüntetése.

Egyperces reagálások:
Orbán Viktor egyperces reagálásában kijelentette, hogy négy év alatt be lehet vezetni a százezer forintos minimálbért. Ezt egyébként az MSZP programjában is olvashatjuk - mondta. Ha munkahelyet akarunk, akkor a kkv-knak kell kedvező lehetőségeket teremteni - tette hozzá. Kuncze szerint, ha a gazdaságot hagyjuk működni, és nem avatkozunk bele állandóan, akkor megteremtődnek a megfelelő lehetőségek is. Gyurcsány reagálásában kifejtette, hogy a vállalkozó azt szereti, ha kiszámítható a gazdaság. A bérekről a vállalkozók, munkaadók, munkavállalók képviselőivel konzultáltak már erről - hangsúlyozta. Dávid Ibolya reagálásában kitért arra, hogy naponta éri diszkrimináció a 45 év feletti nőket. A pártelnök megerősítette, hogy az MDF-nek van programja ennek megszüntetésére.

Egészségügy (Oldaltörés)
A második témakör az egészségügy volt, amely az SZDSZ javaslatára lett vitatéma

Kuncze Gábor
© hvg.hu
Kuncze Gábor
szerint az egyik legsúlyosabb probléma az egészségügyben van. Van egy egészségügyi rendszer, ahová csak fizetünk, és nem kapunk megfelelő szolgáltatást, az orvosok nem kapnak megfelelő béreket Magyarországon. Az SZDSZ javaslata szerint az új rendszerben mindenki ugyanannyit fizetne, mint eddig, de az állampolgár szerződik egy biztosítóval, és ezen a rendszeren keresztül kapja a szolgáltatásokat. Ha valaki extra ellátást szeretne kapni, akkor a biztosítón keresztül juthatna hozzá. Ez a rendszer megszüntetné a hálapénzt, és átlátható viszonyokat teremtene. A műtétekért nem kellene fizetni - hiába állítják ezt a Fidesz politikusai -, hiszen a biztosító állná a költségeket - mondta a pártelnök.

Gyurcsány Ferenc szerint a magyar egészségügy mély átalakítására van szükség, nem elég csak pumpálni bele a pénzt. Az MSZP ebben a kérdésben is az SZDSZ és a Fidesz közötti álláspontot képvisel. A lényeg, hogy nem csak akkor vagyunk egyenlőek, amikor befizetünk az egészségügybe, hanem akkor is, amikor a szolgáltatást kapjuk, és ezt kell megteremteni - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Dávid Ibolya szerint a hálapénz a legmegalázóbb dolog az egészségügyben, a politika legfontosabb feladata pedig az, hogy ezt megszüntesse. Az egészségügyben az a kérdés, hogy mi a jó a betegnek. A magántőkének helye van, szükséges a korszerűsítéshez - jelentette ki a miniszterelnök-jelölt. Dávid Ibolya emlékeztetett arra az időre, amikor az MDF vezette a kormányt: az akkor bevezetett intézkedések (mint például a gyógyszertárak privatizációja) kiállták az idő próbáját.

Orbán Viktor a kórházprivatizációról szóló népszavazásra emlékeztetett megszólalásában: az emberek a privatizációja ellen szavaztak. A Fidesz kormányzása idején megvizsgálta, be lehet-e vezetni a több biztosítós rendszert, és úgy találták, hogy nem, mert kialakulnának a szegénykórházak - mondta a Fidesz elnöke. A gyógyszerárak a legtöbb családot érintik, ennek megállapítása nem gazdasági kérdés, vagyis a kormánynak ebben döntő szerepe van. Így Fidesz abban érdekelt, hogy alacsonyan tartsa ezeket.

Egyperces reagálások:
Kuncze Gábor szerint mindenki csak beszél arról, hogy megváltoztatná a rendszert, de valójában nem mernek hozzányúlni. Gyurcsány Ferec úgy látja, az hogy nem sikerült megtalálni a jó módszert, nem azt jelenti, hogy nincs jó módszer. Lehet, hogy másokat kell megbízni ennek megtalálásával. Az MDF javaslata, egy ciklusokon átívelő program, ne csak egy-egy ciklusra szóló megoldási javaslatokkal álljanak elő a pártok. Orbán Viktor feltette a kérdést a kormányon lévő politikusoknak, mit csináltak az elmúlt négy évben, miért nem alakították át az egészségügyet.

Korrupció (Oldaltörés)
Az MDF javasolta korrupció témaköre volt a harmadik a vitán.

Dávid Ibolya
© hvg.hu
Dávid Ibolya
úgy látja, hogy a korrupció mérete komoly nehézséget jelent a gazdaságnak. Az MDF javaslata: megerősíteni a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH), amely jó eredményekkel küzd a tisztességes piaci versenyért. Megerősítenék az Állami Számvevőszéket, hogy jobban ellenőrizhetőek legyenek az állami pénzek. Tiszta Kezek hivatalát is létrehoznák - olasz mintára. Ma sokkal erősebb eszközökkel kell küzdeni azért, hogy tisztességesen használják fel a közpénzeket - mondta.

Orbán Viktor bízik az MDF javaslataiban, egyet is ért a GVH és az Állami Számvevőszék megerősítésével. A Fidesz egy költségvetési tanácsot is felállítana, mely a költségvetési túlköltekezést állítaná meg. Súlyosbítani kell a korrupciót büntető büntetési tételeket is - hangsúlyozta Orbán. Bővíteni kell a vagyonnyilatkozati rendszert, kötelező legyen a kormánytagoknak és parlamenti képviselőknek nyilvánosságra hozni az adóbevallásukat. Orbán szerint a privatizáció is a korrupció egy formája: olcsón veszünk, majd drágán továbbadunk - a Fidesz ez ellen is fellépne.

Kuncze Gábor szerint a Orbán-kormány a rendszerváltás utáni időszak legkorruptabb kormányának minősül.  Kuncze szerint saját magukon kell kezdeni: kisebb parlamentet kell kialakítani, meg kell reformálni az önkormányzati rendszert. Törvényeket kell módosítani, például szigorítani kell a pártfinanszírozási törvényt. A feketegazdaság visszaszorítása érdekében pedig csökkenteni kell a járulékokat, terheket, mert így többen kerülhetnek át a feketegazdaságból. Az SZDSZ támogatja az egykulcsos adó bevezetését, de csak akkor, ha már rendbe tették a költségvetést.

Gyurcsány Ferenc is a közös fellépést szorgalmazta. Új hivatal felállításában azonban nem hisz az MSZP miniszterelnök-jelöltje. Többször volt erre példa, de mindig kiderült, hogy több kárt okoz, mint hasznot - mondta. Szigorítani kell a közalkalmazottakat érintő szabályokat, elektronizálni kell a földhivatali ügyintézést.

Egyperces reagálások:
Dávid Ibolya úgy látja, hogy ma a korrupciós ügyeknek csak 0,1 százaléka jut el az igazságszolgáltatáshoz. Orbán Viktor támogatná az egykulcsos adót támogatná, de akkor nem tudnák bevezetni a családi adózást. Kuncze Gábor több lépést tettek az elmúlt négy évben a korrupció ellen. A harc lényege pedig, hogy a gyökereknél kell elvágni a korrupciót. Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy a kilencvenes években bűnözési hullám indult el, azóta jelentősen csökkent a bűnözés. A rendőrség megítélése is javult, ez fontos a korrupció elleni harcban.


Fejlesztés (Oldaltörés)
Az utolsó téma az MSZP javasolta fejlesztés volt.

Gyurcsány Ferenc
© hvg.hu
Gyurcsány Ferenc
szerint meg kell mondani, hogy melyik az a néhány iparág, melyekre koncentrálni érdemes az erőforrásokat: ilyen például a  gyógyszeripar, informatika, autógyártás. Ahhoz, hogy a fejlesztési célokat elérjük, fejleszteni kell a közlekedést, szakképzési központokat kell létrehozni.

Dávid Ibolya felelőtlennek nevezte az MSZP kampányát, mert az elmúlt hetekben annyi pénzt ígértek, amennyi nem áll a rendelkezésre. Rendbe kell tenni a költségvetést ahhoz, hogy fejleszteni is tudjunk - mondta. Ez az EU-s pályázatokhoz is nagyon fontos, hiszen miért adna az EU pénzeket, ha a saját költségvetésüket sem tudják rendbetenni.

Orbán Viktor a Széchenyi-tervet említette, mint konkrét fejlesztési tervet. Ígéretet tett arra, hogy a Széchenyi-tervet vissza fogják állítani, szerinte a vállalkozók is ezt várják tőlük. A Fidesz megváltoztatná a közbeszerzési törvény, elsősorban a magyar vállalkozások vigyék el a közbeszerzési pénzeket, csak utána jöjjenek a külföldiek - ez az EU több országában is így van - magyarázta. A fejlesztéseknél Budapestet kiemelten kezelné a Fidesz - okulva a múltból. Egy Budapest Fejlesztési Minisztérium létrehozását javasolja a Fidesz, melye koordinálja a fővároshoz tartozó összes kérdést.

Kuncze Gábor olyan tervet javasolna, mely 10 év alatt átalakítaná az országot, és bizonyos területeken Európa élvonalába is kerülhetnénk. A választás igazi tétje, hogy tudják-e folytatni a megkezdett politikát, vagy négyévente mindent kezdhetnének előről. Meg kell teremteni a nyugodt, kiegyensúlyozott fejlődés feltételrendszerét - mondta.

Egyperces reagálások:
Gyurcsány borzasztó ötletnek nevezte a Budapest Minisztériumot, hiszen a minisztériumok számának csökkentéséről beszél mindenki. Nem új minisztériumra van szükség, hanem fejlesztésekre, beruházásokra. Dávid Ibolya szerint megválaszolatlan maradt a legfontosabb kérdés, vagyis a költségvetés rendbetétele - enélkül nem lehet fejleszteni. Az MDF garanciát vállal arra, hogy a költségvetésben rend legyen. Orbán Viktor úgy látja, a budapesti helyzet új megoldást kíván. Kuncze Gábor kijelentette, az Orbán-kormány megfojtotta Budapestet, most pedig egy minisztérium létrehozásával szeretne jó pontokat szerezni. Az új minisztérium azonban az önkormányzati rendszer végét jelentené.

Zárszó:
A budapestiek számíthatnak ránk - jelentette ki Orbán Viktor. A Fidesz az együttműködés lehetőségét keresi - azoknak is igent mondanak, akik elütik a kezüket. Egy szolidáris államot szeretnének létrehozni Magyarországon. Az új magyar állam épüljön a siker és szolidaritás eszméjére - mondta befejezésül a Fidesz elnöke.

Kuncze Gábor szerint az SZDSZ mindig is nagyon sok állampolgár szavazatára számíthatott. Arra szólította fel a liberálisokat, hogy menjenek el szavazni, hogy a magyar liberális pártot a parlamentbe juttassák, mert a liberálisokat ma Magyarországon senki nem képviseli. A pártelnök hozzátette: a kormányalakítás a liberálisokon múlik.

Gyurcsány Ferenc szerint nincs ok kormányváltásra, van ok a további működésre. Egy bizakodó országra van szükség.

Dávid Ibolya kijelentette: a választás tétje, hogy lesz-e erős, konzervatív párt Magyarországon. A legnagyobb bátorág a békesség megteremtéséhez, a nyugalom megőrzéséhez kell. A következő négy évben megvédik a középosztályt, és megvédik a közpénzt - ígérte.
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.