Tech techline.hu 2012. március. 09. 14:00

Van olyan telefon, ami nem Kínában készül?

A kérdés biztosan mindannyiunk fejében megfordult már, főleg amikor megtaláljuk a szokásos „Made in China” feliratot...

A kérdés biztosan mindannyiunk fejében megfordult már, főleg amikor megtaláljuk a szokásos „Made in China” feliratot valamelyik, határozottan nem kínai (Apple, LG, Nokia)  eszközünk hátlapján. Fokozottan igaz ez a telefonokra – valóban, vagy egyáltalán olyan telefon, ami nem kínában készül? Lássuk!

Az egyik leghíresebb, ám a mobilpiacon már „haldokló” telefon az N9 az utolsó Nokia készülék, ami még mindig Finnországban készül. A Nokia egy darabig Mexikóban és Magyarországon is üzemeltetett gyárakat az N9 széria összeszerelésére, de nem sokáig. A piacról lassan kikerülő MeeGoo OS miatt az N9 sem számíthat sok jóra, idén teljesne megszűnik a gyártás. Ezzel együtt a Nokia februárban bejelentette, hogy a teljes mobil ágazat gyártását Ázsiába (értsd Kína) helyezi át, így 2012 tavaszától már az össze Nokia telefon kínában készül majd.

 A HTC speciális helyzetben van, ők az egyetlenek aki nem igazán preferálják a kínai gyárakat: ők inkább hazai vizeken, Tajvanban szereltetik össze készülékeiket. Ennek ellenáre vannak üzemeik Kínában is.

A Research In Motion (RIM), a Blackberry gyártója sem tette még át a gyártást teljesen Kínába. Több összeszerelő üzemük van Magyarországon, és Kanadában is. Sőt, tavaly jelentős megbízásokat adtak gyáraknak – Malajziában.

A Samsung telefonok kis túlzással fele-fele arányban készülnek Koreában és Kínában., igaz náluk a helyzet nem egyszerű: a koreai szerelésű telefonok belsejében ugyanis Kínában készült lapkák és elektronika van, így bár a dobozon a „Made in Korea” feliratot találjuk, a termák valójában csak félig koreai.

Az Apple sem teljesen „kínai” – a Foxconnak http://techline.hu/cimke/foxconn  vannak gyárai és üzemei Brazíliában is. A helyzet itt sem egyszerű, hiszen az összes Foxconn-Apple termékre azt írják, hogy „Made in China” még akkor is, ha Brazilíában készült.

Van tehát olyan mobil ami nem Kínában készült? Természetesen van. Olyan azonban nincs, aminek ilyen-olyan módon ne lenne köze az ázsiai ország gyáraihoz.  Ezért is találó a mondás, mi szerint mindegy milyen telefont veszünk; Apple vagy LG, Samsung vagy Blackberry; végső soron úgyis kínai.  

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.