Tech techline.hu 2011. szeptember. 12. 05:25

Titkok a számítástechnika nehézfegyvereiről [infografika]

A hétköznapi felhasználó könnyen követheti, milyen ütemben fejlődnek a naponta használt informatikai eszközök és...

A hétköznapi felhasználó könnyen követheti, milyen ütemben fejlődnek a naponta használt informatikai eszközök és rendszerek. Arról azonban jóval kevesebbet tudni, hogyan változtak az elmúlt fél évszázadban a nagy adatközpontok és szerverek.

Egy látványos, interaktív infografika azonban most mindent elárul a számítástechnika nehézfegyvereiről. A Rackspace Hosting összeállításából az 1960-as évektől napjainkig követhetjük a hatalmas rendszereket, amelyekre a felhő megoldások elterjedésével egyre komolyabb figyelem irányul. (A cikk a hirdetés után folytatódik.)

A videókkal kiegészített grafikából például megtudhatjuk, hogy a hőskorban egy számítóközpontban található átlagos szerver 30 tonnát nyomott, legalább hat szakemberre volt állandóan szükség az működtetéséhez, és 5000 műveletet tudott elvégezni másodpercenként. Az érdekes időutazás vége felé pedig  kiderül, hogy a 2000-es években már egy-egy adatközpont annyi energiát fogyasztott, mint 25 ezer háztartás, és ha a kisebbeket is beleszámoljuk, akkor évente több mint 5 millió új szervert helyeznek üzembe a világon.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. február. 25. 14:54

Amerika visszainteget: Rogán ma elbukta hatalmának jó részét, miután a szankciós kalodából nem szabadult

Egy tollvonással meggyengítette Rogán Antal hatalmát Orbán Viktor kormányfő, Gulyás Gergellyel együtt 14-ből 11 állami vállalat felügyeletét vesztették el. Az átszervezést nemcsak a választási felkészülés indokolhatja, de így bizonyíthatja Orbán az amerikaiaknak, hogy csökkenti a korrupciós kockázatot Rogán körül. És persze illeszkedik a kormányfő hatalomgyakorlási technikájába is.