Tech techline.hu 2011. november. 29. 20:00

Meglepő: megnőttek a weboldalak

No, nem arról van szó, hogy úgy megnőttek, hogy lassan kilógnak a képernyő nyújtotta területről, hanem arról, hogy a...

No, nem arról van szó, hogy úgy megnőttek, hogy lassan kilógnak a képernyő nyújtotta területről, hanem arról, hogy a top 1000 weboldal átlagos oldalmérete 626 Kbájtról 784 Kbájtra nőtt – olvastuk a royalpingdomon.

Ez a körülbelül 25 százalékos növekedés az elmúlt esztendőben történt, ami már csak azért is meglepő, mert ilyen növekedési ütem mellett öt év múlva egy átlagos weboldal mérete már 2,4 Mbájt lesz. Ráadásul itt hangsúlyozottan átlagos site-okról van szó, hiszen jócskán lesznek majd olyan oldalak, amelyek mérete bőven meghaladja majd az említett értéket.

De vajon mi állhat e növekedés hátterében? Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ kapjunk, érdemes megnézni az alábbi grafikont. Amelyen jól látható, hogyan növekedtek egy-egy oldal összetevő elemei. Persze egy site-on a legtöbb helyet általában a képek foglalják el, és bizony tekintélyesen, 21,2 százalékkal nőttek, azonban a JavaScript tartalmak növekedtek a legszignifikánsabban (ez amúgy érthető is, hiszen a webfejlesztők ma már sokkal több mindent oldanak meg JavaScripttel, mint régebben).

S hogy mi a gond a weboldalak méretével? Nos, az – és ezt a jó weboldalfejlesztők is tudják –, hogy a netezők egy jó részénél még mindig nincsen nagysebességű netkapcsolat, s ha egy oldal letöltődésére sokat kell várni, akkor másfelé navigálnak. Nem véletlen amúgy, hogy a Google, a Mozilla, az Apple és a Microsoft is annyira optimalizálja JavaScript motorjait, amennyire csak lehet.

Érdemes tehát az oldalak üzemeltetőinek site-juk méretére is gondolniuk (bár természetesen ez csupán csak egy része az optimális oldalkészítésnek).

Ha valaki kíváncsi arra, hogy milyen gyorsan töltődik be egy weboldal (ami akár a sajátja is lehet), annak érdemes ide kattintania, illetve ha részletesebb „teljesítménytesztet” szeretne, ide kattintson.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.