Sergey Brin, a Google társalapítója aggódik. Nagyon aggódik, mégpedig az internet miatt.
Sergey Brin, a Google társalapítója aggódik. Nagyon aggódik, mégpedig az internet miatt. Egy, a Guardiannek adott interjúban egyenesen azt állította, hogy a netet ma nagyobb és sötétebb erők fenyegetik, mint eddig bármikor a világháló története során. Olyan erők, amelyek a nyílt és szabad internet ellen küzdenek a világ számos pontján.
Brin fenyegetést érez kormányok részéről, amelyek ellenőrzésük alá akarják vonni a netet (nem meglepő módon Kína és Irán neve is előkerült), hasonlóan nyilatkozik a szórakoztatóipari lobbiról, amelyik a kalózkodásra hivatkozva próbál átvinni különféle korlátozó törvényeket, és – nem kis meglepetésre – ugyancsak megemlíti a Facebookot és az Apple-t is, mint olyan cégeket, akik az internet szabadsága ellen lépnek fel azzal, hogy szigorúan meghatározzák, mit lehet tenni technológiai platformjukon.
A 38 éves milliárdos igen keményen fogalmaz, amikor azt mondja, a Facebook és az Apple ellehetetleníti az innovációt, balkanizálja a netet, s még azt is megjegyzi, hogy ha netán korábban született volna meg a Facebook, akkor most nem lenne Google-kereső. A Google ugyanis – így a társalapító – olyan környezetben fejleszthette keresőjét, amikor még nyílt volt az internet.
Kemény szavak ezek, s többek szerint nem lehet nem kihallani mögülük az önérdeket és a cseppnyi irigységet. Sergey ugyanis azt szeretné, ha mind a Facebook, mind az Apple appok valamennyi információja elérhető volna a Google számára.
Egy valóban nyílt internet jó volna a világnak, és legalább ennyire jó volna a Google-nak. És persze azt sem lehet feledni, hogy Brin két olyan céget nevesített, amelyek éppen a legnagyobb konkurensei: a Facebook a közösségi platformon, az Apple pedig az okostelefonok világában.
Brin kijelentései feltehetően nem fognak süket fülekre találni. S ha Kína vagy Irán kormánya nem is fog reagálni, várható, hogy a megszólított két technológiai óriás nem fogja annyiban hagyni ezeket a kijelentéseket.