A mostanában lángra kapott Flame-et a világ eddigi legösszetettebb vírusaként tartják számon.
A mostanában lángra kapott Flame-et a világ eddigi legösszetettebb vírusaként tartják számon. A biztonsági szakértők még vizsgálják a kártevő kódját, de néhány tényre már fényt derítettek. (Hogy milyen fába vágták a fejszéjüket, arra csupán egyetlen adalék: a Kaspersky Lab alapítója, Eugene Kaspersky elmondta, hat hónapjuk ráment a Stuxnet elemzésére, ez a program viszont legalább húszszor bonyolultabb.)
Nagyjából 20 Mbájtos a vírus (csak összehasonlításképp: a rettegett Stuxnet „mindössze” 500 Kbájtos volt), Windows XP, Vista és 7-es rendszereket támad, s eddig Oroszországban, Egyiptomban, Szíriában, Ciszjordániában, Szudánban, Iránban és Líbiában érték tetten.
A vírus amúgy ügyesen kémkedik, nemcsak képernyőfotókat készít nagy titokban, hanem bekapcsolja a gép mikrofonját, és felveszi az esetleges beszélgetéseket. Legalább 100 antivírus szoftvert ismer, amelyek elől el tudja rejteni a jelenlétét. Még az előre beállított gépi paramétereket is képes megváltoztatni. Az ellopott adatokat egy erre a célra létrehozott adatbázisban tárolja.
Akár egy USB kulcson át is fertőz, sőt nyomtatókkal kapcsolatba kerülve megfertőzheti a helyi hálózatot.
„Ezt a vírust nem holmi pattanásos arcú kamaszok írták, este a hálószobájukban. Ez a vírus nagy, bonyolult, minden eddigi kártevőnél összetettebb, és kifejezetten az adatlopásra specializálódott” – állítja Alan Woodward, a Surrey Egyetem számítógépes tanszékének professzora.