Tech techline.hu 2011. október. 19. 07:30

Hogyan társalogjunk idegen civilizációkkal?

A földönkívüli élet lehetősége mindenkinek megmozgatja a fantáziáját, és egyre többen vannak, akik a passzív kutatás...

A földönkívüli élet lehetősége mindenkinek megmozgatja a fantáziáját, és egyre többen vannak, akik a passzív kutatás helyett az aktív üzenetküldést választják. Így nem csoda, hogy amerikai és francia tudósok egy csoportja összeállított egy listát, ami az idegeneknek szóló üzenetküldés (METI - messaging to extraterrestrial intelligence) ideális részleteit írja le.

Sokan felelőtlenségnek tartják, hogy hírt adunk magunkról, és így esetleg magunkra irányítjuk egy ellenséges civilizáció figyelmét, ennek ellenére már lassan 40 éve, hogy az első ilyen rádiójelet elküldték az M13 elnevezésű gömbhalmaz felé, amit 25 ezer év múlva fog elérni az üzenet. A METI támogatói azzal igyekeznek megnyugtatni az ellenzőket, hogy a bolygónkon használt telekommunikációs eszközök már csaknem egy évszázada bocsátanak ki rádiójeleket, amit mostanra már egy 100 fényév sugarú gömbben lehet észlelni, így a célzott üzenetküldésnek csak jelképes veszélye lehet.

Az első, 3 percig sugárzott üzenetet egy Puerto Ricóban található 300 méter átmérőjű parabolával küldték el. Ezt azóta több kísérlet követte, Kaliforniából és Ukrajnából is, ahol erre alkalmas, bár kisebb antenna rendszerek vannak.

A nyilvánosságra hozott METI protokoll leírja milyen kódolással, milyen hosszúságú és tartalmú üzenetet érdemes összeállítani, és milyen módszerrel és gyakorisággal kell ezt elküldeni. Azt, hogy mennyire univerzális a rendszer, egy weboldal segítségével próbálják majd megvizsgálni, ahol eltérő kulturális és műveltségi szinten lévő emberek küldhetnek a protokollnak megfelelően felépített üzeneteket egymásnak, illetve összeállíthatják, hogy mit üzennének az idegeneknek. 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.