A jó dolgokra várni kell – mondhatnánk, bár hétévnyi várakozás meglehetősen hosszú idő. Mégis ennyire volt szüksége az önkéntes fejlesztőknek, tervezőknek, művészek és közösségtagoknak ahhoz, hogy kirukkoljanak a korábban oly népszerű, ingyenes Photoshopként is emlegetett GIMP képszerkesztő feljavított változatával. Bárki letöltheti.
A GIMP (GNU Image Manipulation Program) jól ismert a képekkel foglalkozók körében, a nyílt forráskódú szoftvert sokan használják grafikai tervezésre, képek szerkesztésére, retusálásra. Ez a platformfüggetlen, azaz Windows, macOS és Linux rendszerre egyaránt elérhető program ingyen letölthető és használható, és bármilyen célra módosítható.
Az elmúlt hét évben (a 2018-as 2.10-ás verzió óta) azonban egyfajta tetszhalál állapotában volt a program, mármint abban az értelemben, hogy semmiféle változtatás nem történt rajta, ami azért nem túl gyakori a szoftverek világában. A színfalak mögött azonban nem pihentek a fejlesztők, és most kirukkoltak a GIMP 3.0 stabil kiadásával. A GIMP Team eredeti célja a felhasználói felület (UI) átdolgozása volt, azonban az utolsó stabil kiadás óta eltelt évek alatt felhalmoztak funkciókat, fejlesztéseket és egyéb finomításokat.
A GIMP 3.0 tehát bevezeti a GTK 3 felhasználói felületet natív Wayland és HiDPI támogatással, továbbfejlesztett táblagép/érintős bemenettel, valamint egy új CSS-alapú témarendszerrel, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy saját egyéni témákat hozzanak létre az alkalmazáshoz. A GIMP csapata azt állítja, hogy a GTK3 GUI-könyvtárra való áttérés azt jelenti, hogy „sokkal jobb felhasználói felület méretezhető a Hi-DPI képernyőkön”, ami probléma lehet most, a 2.10-es verziónál. A felhasználók élvezhetik a dokkoló párbeszédpanelek közötti egérgörgős váltás előnyeit vagy például a jobb sötét téma támogatást.

A GIMP 3.0 roncsolásmentes szerkesztése másik nagy változás. Olyan felhasználók régóta fennálló kérésének tesznek vele eleget, akik kísérletezni, ötletelni és módosítani szeretnének a szűrőket, effektusokat és egyéb szerkesztéseket anélkül, hogy azonnal alkalmaznák őket, mint a korábbi verziókban. Az új kiadás olyan funkciókat is tartalmaz, mint a továbbfejlesztett színkezelés, a megerősített fájlformátum-támogatás és a kifinomult szövegtámogatás. A GIMP kabalája, Wilber is megújult, laposabban, egyszerűbb stílusban jelenik meg. Fontos újdonságként említhető az Adobe Photoshop (.PSD) fájlok megnyitásának jobb támogatása, persze csak ha a szerkesztő fel van készítve PSD-k megnyitására, csatornánként 16 bites sebességgel, PSD-k exportálására a GIMP beépített metaadat-exportáló eszközével és CMYK egyesített képek megfelelő mentésére.
Mivel a GIMP 3.0 stabil kiadása több éven át tartó változásokból áll, nehéz lenne valamennyit felsorolni, de akit érdekel, az itt megtalálja.
A korábbi változat, a GIMP 2.X 20 évig bírta, azonban az alkalmazás mögött álló csapat változtatna az eddigi ütemterven. Azt szeretnék, ha a 3.X verziótól kezdve „sokkal gyakoribbak lennének a kisebb kiadások”.
A GIMP 3 a szoftver oldaláról tölthető le Windowsra, macOS-re és Linuxra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.