Izrael határa nagyjából 1000 km-re található Irántól, így Teheránnak nagy hatótávú rakétákkal és drónokkal kell támadnia. A szombaton indított eszközök többségét a légvédelemnek sikerült idejében leszednie. Pedig nem kispályás eszközökről van szó.
Szombat éjjel Irán drón- és rakétatámadást indított Izrael ellen. A szerkezetek magyar idő szerint vasárnap hajnali 1 órakor érték el Izrael légterét, ahol többségüket semlegesítette a helyi haderő (IDF). Sok eszköz el sem ért Izrael fölé, a Szíria, Irak és Jordánia területén állomásozó amerikai hadsereg már korábban kilőtte őket.
Irán nem sokkal később az ENSZ-képviseletén keresztül közölte: az akciót megtorlásnak szánta Izrael korábbi támadásaiért, köztük kiemelten az ország damaszkuszi konzulátusát ért légicsapásért. Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke nem sokkal később elítélte az akciót, amiről kiderült, hogy Teherán egy nappal korábban tájékoztatta a Fehér Házat. Amerika Izraelt arra figyelmeztette, hogy ha megtámadja Iránt, abban viszont nem fog neki segíteni.
Milyen drónjai vannak Iránnak?
A szombat éjszakai támadás óta kiderült, Irán mintegy 120 rakétát és több mint 170 drónt indított útnak Izrael felé. Jó messzire kellett lőni: Izrael légvonalban mintegy 1000 km-re fekszik Irántól.
Az egyik drón, amivel Irán Izraelt támadta, a Gáza. Ez Teherán csúcskategóriás drónja, amelynek szárnyfesztávolsága 21 méter, műholdas kapcsolattal kommunikál, hatótávolsága pedig 2000 km. A The Wall Street Journal azt írja, Irán ezt a drónt az amerikai fejlesztésre, a General Atomics MQ-9A Reaperjére válaszul fejlesztette ki. (Egy ilyen amerikai drón ölte meg 2020-ban Kászem Szolejmánit, az iráni Forradalmi Gárda Kodsz Erők nevű különleges egységének parancsnokát.) A Gáza képes arra, hogy 13 precíziós bombát vigyen magával.
Irán másik dróntípusa a Sahed–129, ez négy robbanóanyagot tud magával vinni egyszerre. Már 2012 óta gyártja Teherán, hatótávolságát tekintve pedig valamivel szerényebb, mint a Gáza: 1700 km-t tud megtenni egyszerre, és akár 24 órán át is a levegőben marad, leszállás nélkül.
Az iráni állami média szerint emellett használtak még Sahed–136-os és Sahed–131-es drónokat is. Ezeket szintén helyben gyártják. Egyszer használatos drónokról van szó, amelyek a célpontba becsapódva robbannak. A kettő közül előbbi a nagyobb: 30-50 kg robbanóanyagot tud magával vinni, míg kisebb társát maximum 15 kg-mal lehet felszerelni. A Sahed–136 hatótávolsága 2000 km is lehet, míg a 131-esé csupán 900 km.
Szintén az iráni drónhadsereg része a Mohajer–10 is, amelyet 2023 augusztusában fejlesztett ki Teherán. A hatótávolsága ennek is 2000 km, a levegőben 24 órán át tud fennmaradni, a hasznos terhe pedig 300 kg robbanóanyag lehet.
Irán rakétái
Az iráni média szerint szombat éjszaka 30 cirkálórakétát lőtt ki Teherán Izraelre, amelyből izraeli közlés szerint 25 már a határig sem ért el.
Az Egyesült Államok hírszerzése korábban arról beszélt, hogy Teheránban van a legtöbb ballisztikus rakéta a térségben. Izraeli források szerint Iránnak kilenc olyan rakétatípusa van, amelyek képesek elérni Izraelt. Idetartozik a Sejil, amely 2500 km hatótávolsággal rendelkezik, a sebessége pedig elérheti a 17 000 km/h-t. Kialakításától függően 500-1500 kg-os robbanófejet tud magával vinni a célpont felé.
Egy másik ilyen rakéta a tavaly hadrendbe állított Kheibar. Hatótávolsága 2000 km, ugyanakkor ezzel is célba lehet juttatni egy 1500 kg-nyi bombát.
Említést érdemel még a Hadzs Kászem is, amit a cikk elején említett Kászem Szolejmániról neveztek el. A rakéta 11 méter hosszú, a hangsebesség 12-szeresével képes repülni, miközben 1400 km-es távolságon belül 500 kg-os robbanófejet tud magával vinni.
De Iránnak ott van még a Kh–55-ös, még a szovjet időkből maradt cirkálórakéta is. Igaz, hogy ez nem a legfejlettebb hadi technológia, de 3000 km-es hatótávolsága miatt fontos eszköz.
Emellett Irán kifejezetten a hajók ellen fejlesztette ki a Khalid Farzh nevű rakétáját, amelynek a hatótávolsága csupán 300 km, cserébe viszont 1000 kg robbanóanyagot tud célba juttatni. Ezt a kis hatótávolsága miatt minden bizonnyal nem vetették be szombat éjszaka.
Nyitóképünkön az iráni védelmi minisztérium által 2023. május 25-én rendelkezésre bocsátott képen a Khaibar nevű ballisztikus rakéta tesztelése látható egy meg nem nevezett helyen. Forrás: AFP / Iráni Védelmi Minisztérium
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.