A TIME magazin év legjobb találmányait soroló listáján bőven akadnak konyhai munkát segítő és/vagy a kulináris élményt javító újdonságok.
Növényi táplálkozás
Sokan tudják, nem elegen veszik komolyan, hogy több friss, növényi alapú étellel kellene gazdagítani a mindennapi táplálkozást. Az így bevitt anyagok ugyanis jótékony hatással vannak az emésztőrendszerre és az általános egészségre. Hogy melyiket és milyen mennyiségben kellene enni, az viszont nem mindenki számára egyértelmű.
„Az idő előrehaladtával az ehhez kapcsolódó tudást elvesztettük” – mondja Lee Chae, a Brightseed nevű amerikai cég technológiai igazgatója. Ő és munkatársai alkották meg a Forager nevű eszközt, ami a mesterséges intelligencia segítségével térképezi fel a növényi genomot, amelyből kiolvasható, milyen jótékony hatóanyagot tartalmaz.
A rendszer összeállította a világ legnagyobb olyan adatbázisát, amelyben a jótékony hatású molekulák találhatók – összesen hétmillió található jelenleg benne –, és összekapcsolta azokat a lehetséges egészségügyi előnyökkel. Az adatbázisból az élelmiszeripari cégek, azon keresztül pedig a hétköznapi emberek is profitálhatnak.
Legyen az a hús szaftos
A hagyományos air fryerekben sütött húsnál előfordulhat, hogy a hús kiszárad, így a kényelem oltárán a szaftosságot áldozza fel az ember. Erre a problémára igyekezett megoldást találni az okos konyhai eszközöket készítő amerikai Dreo, ami egy speciális porlasztóval látta el a saját készüléket, a ChefMaker Combi Fryert, ami sütés közben folyamatosan vizet permetez az ételre, így biztosítva, hogy az ne veszítse el a nedvességtartalmát.
A készüléken van egy Precision CombiCook nevű beállítási lehetőség is, ami lehetővé teszi a hőmérséklet megfelelő időben történő automatikus beállítását. Ilyen lehet például, amikor a steaket a sütés végén még le kell pirítani. Jamie Wang, a Dreo egyik vezetője szerint a géppel igyekeznek lehetővé tenni, hogy a hétköznapi ember is le tudja utánozni a séfek főzőtudományát, és ehhez minél kevesebb munkára legyen szükség.
Fűszerdaráló 2.0
A frissen őrölt fűszerek sokkal finomabbá teszik az ételt, mint az előre csomagolt változatok. Bár utóbbiak sem rosszak, idővel elillanhatnak belőlük azok az anyagok, amelyek igazán ízessé teszik őket. A hagyományos fűszerdarálóknak már van motorizált változatuk is, hogy elég legyen csak egy gombot megnyomni, és jöjjön a friss hozzávaló.
Ezt gondolta tovább a FinaMill, majd alkotta meg a FinaPod GT-t, ami egy olyan elektromos fűszerdaráló, amin a különböző fejeknek köszönhetően különféle fűszereket lehet ledarálni, a szezámmagtól a fahéjon át egészen a fokhagymáig. A fejekben ott van a fűszer is, így nem kell újra és újra elmosni az eszközt, csupán a megfelelő tartót csatlakoztatni.
Grillezés a házban
A grillezés alapvetően nem az a tevékenység, amit az ember beltérben végez, még akkor sem, ha történetesen nem szenes, hanem elektromos grillről van szó. A GE Appliances készüléke, a Smart Indoor Smoker azonban nemcsak a beltéri grillezést teszi lehetővé – a cég ehhez egy speciális füstszűrő rendszert fejlesztett ki –, hanem azt is, hogy a felhasználó már reggel betegye a húst a grillbe, majd később okostelefonról vezérelve indítsa el a sütést. A köztes időtartam alatt az eszköz a megfelelő hőmérsékleten tartja az ételt, hogy az ne romoljon meg, majd a távoli vezérlésnek köszönhetően a vacsora pont addigra készül el, mire az ember hazaér.
Tiszta víz bárhol
A vízhiány egyre nagyobb probléma a világon, ahogyan az is, hogy ha csak szennyezett vízhez lehetne hozzájutnia az embernek. A LifeStraw nevű vállalat 2023-ban már felkerült a TIME 200-as listájára, most pedig újra sikerült neki ez a bravúr. Ezúttal azonban nem egy hálózatra csatlakoztatható víztisztító berendezéssel, hanem egy bárhová elvihető víztisztítóval rukkolt elő.
A rozsdamentes acélból készült Sip olyan, mint egy gigantikus szívószál, és lényegében az is. A szerkezet lényege, hogy a 0,2 mikron átmérőjű mikroszűrő membránján folyik át a víz, így pedig kiszűri a vízből a baktériumok 99,999999 százalékát, a paraziták 99,999 százalékát és a mikroműanyagok 99,999 százalékát.
Minden egyes ilyen eszköz 1000 liter vizet képes megszűrni az élettartama alatt, azt azonban nem tudni, hogy a határ elérését jelzi-e a készülék, vagy fejben kell tartani, hogy már mennyit használta az ember. A LifeStraw egyébként egy akciót is hirdetett: minden megvásárolt készülék után egy évre elegendő biztonságos ivóvizet ajándékoz egy rászoruló gyermeknek.
Hideg kávé pillanatok alatt
Vannak, akik a hideg kávéra esküsznek. A hideg ebben az esetben nemcsak a hőfokra utal: a cold brew eljárás lényege ugyanis az, hogy a kávéból hideg vízzel oldják ki a fontos összetevőket, ez azonban nagyon sok időt vesz igénybe. Slow living, mondhatnánk, akinek viszont nincsenek hosszú órái arra, hogy ezt a folyamatot kivárja, annak a Cumulus Coffee nevű cég fejlesztett ki egy lehetséges megoldást.
A cég készüléke újrahasznosított kávékapszulákban tárolt koncentrátumokból készít kávét nagyjából 1 Celsius-fokos vízzel. A Cumulusnak mindehhez egyetlen percre van szüksége: a környező levegőből nitrogént von ki, majd a készülő kávéhoz adja azt, hogy az minél krémesebb és habosabb legyen.
Hány fokos vagy, húsom?
Aki szeretne mondjuk csirkehúst enni, annak igencsak oda kell figyelnie, hogy jól készítse el azt. Ha túlkészül, a hús kiszárad, ha alul, akkor pedig komoly megbetegedést okozhat. A pontos hőmérséklet meghatározásához jönnek jól a maghőmérők – vagy húshőmérők –, amelyek megmutatják, hogy pontosan hány fokon készül épp az étel.
Számos ilyen van már a piacon, a ThermoPro is készített már néhányat, a TIME 200-as listájára azonban a legújabb okos hőmérő került fel – a leírás szerint nem véletlenül. A készülék Bluetooth-kapcsolaton keresztül jelzi a felhasználó okostelefonján, hogy hány fokon készül az étel. Az igazán nagy segítség azonban a szakács számára az, hogy a hozzá tartozó jelerősítő segítségével akár 180 méteres hatótávolsága is lehet a hőmérőnek, így nem kell ott lenni a konyha közelében, amíg készül az étel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.