Tech HVG 2024. december. 02. 19:03

Találtak egy alakváltó fehérjét, új irányt vehet miatta az Alzheimer-kór kutatása

A Liverpooli Egyetem tudósai szerint a talin nevű fehérje miatt szaporodhat el az a fehérje az agyban, ami miatt megindulhat a memóriavesztés például az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél.

Régóta vizsgálják már a tudósok, mitől alakulhat ki az Alzheimer-kór, és bár az azt segítő életmódbeli és egyéb tényezőkről már sokat lehetett hallani, a pontos mechanizmus még mindig nem ismert. A Liverpooli Egyetem kutatói azonban egy újfajta elképzelést vázoltak fel, melynek középpontjában egy alakváltó fehérje áll – írja az IFLScience.

Az Open Biology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a talin nevű fehérje képes arra, hogy oda-vissza változtassa az alakját két stabil forma között. Ben Goult sejtbiológus, a tanulmány vezető szerzője szerint ez a képesség ugyanúgy kiaknázható az agyban, mint a mechanikus számítógépeknél a bináris kapcsolók használata, amelyek 0 vagy 1 állapotot felvéve tárolják el az információt.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a talin ezen képessége milyen szerepet játszhat például az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél a memóriavesztésben. Egy másik csoporttal együttműködve – akik olyan fehérjéket kerestek, amelyek kölcsönhatásba léphetnek az Alzheimer-kór egyik kulcsfontosságú fehérjével, az amiloid prekurzor fehérjével (APP) – felfedezték, hogy a talin lényegében pontosan ilyen. Úgy találták, hogy az összes protein közül ez van a legnagyobb hatással az APP feldolgozásában.

Egy fülbe tett mikrofon adhat esélyt egy jobb életre több millió embernek

Kanadai és amerikai kutatók olyan rendszert fejlesztettek, ami a szem mozgását figyelve jelzi, ha az adott személy Alzheimer-kóros lehet. Mindehhez néhány érzékeny mikrofonra van szükség.

A tanulmány szerint az APP megfelelő feldolgozása elengedhetetlen az agy egészséges működéséhez. Ha valami nem működik, akkor szép lassan elkezd felszaporodni az amiloid-β fehérje. A plakkok felhalmozódása az Alzheimer-kór egyik jellemző jele.

A most megjelent tanulmány szerint az APP egy olyan hálóként lehet jelen az agyban, ami áthidalja az idegsejtek közötti szinapszisokat. Itt találhatók a talin molekulák kódjai is, amelyek az emlékek egy részéért felelősek. Ha azonban az APP feldolgozása hibás, azzal sérülhet a kód is, ami memóriavesztést eredményezhet.

A kutatók hangsúlyozzák, egyelőre mindez csupán elmélet, de kijelölheti az Alzheimer-kórral kapcsolatos jövőbeni kutatások irányát. Ha sikerülne megfejteni, mi okozza a plakkok felhalmozódását, talán az is meglenne, hogy miként lehet azt megakadályozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.