Brit kutatók szerint az orvostudomány számára is hasznos lehet, hogy sikerült egy csupán 372 nanométer széles spagettiszálat készíteni.
A brit University College London kutatói megalkották azt, amiről az olaszok legfeljebb csak álmodozhatnak: elkészítették a világ legvékonyabb spagettijét. A Nanoscale Advances című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a tészta csupán 372 nanométer széles, így szabad szemmel láthatatlan, és még a fény bizonyos hullámhosszainál is kisebb.
Bár elsőre viccesnek tűnhet az eredmény, valójában tudományos szempontból fontos eredményről van szó. A nanoszálas keményítők hasznosak lehetnek az orvostudomány számára, például a sebkezelésnél, kötszerként használva ugyanis segíthetik a gyorsabb gyógyulást: távol tartják a sebtől a kórokozókat, de a nedvességet átengedik.
A szakemberek eredménye azért is lenyűgöző, mert az eredményt egyszerű, boltban megvásárolható liszt felhasználásával érték el. A nanoszálakat az úgynevezett elektrofonás eljárásal készítették el. Ennek lényege, hogy az elektromos töltés rendkívül kicsi fémlyukakon keresztül, mindössze nanométer széles szálakba húzza a lisztet és a folyadékot. Ez lényegében ugyanolyan eljárás, ahogy a hagyományos spagetti is készül, csak épp sokkal kisebb méretben.
A kutatók hangsúlyozzák, még sok fejlesztésre van szükség ahhoz, hogy a megoldást a való életben is alkalmazni tudják az orvosok. Azt viszont megjegyezték, hogy ételként egész biztosan nem lehet majd felhasználni a nanométerű tésztát, mert egy pillanat alatt túlkészülne.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.