Úgy tűnik, nem a sebesség drasztikus növelésén lesz a hangsúly a wifi 8-nál, inkább a kapcsolatok megbízhatóságán fejlesztenek.
Miközben a világ még a lényegesen jobb sebességet ígérő wifi 7-et támogató eszközök elterjedésére vár, és a Windows is éppenhogy elkezdte támogatni az új szabványt, addig a technológiai szektor már a soron következő wifi 8 felé kacsintgat. Nemrég egy arab távközlési szolgáltató első ízben villantotta meg.
A sebesség mellett azonban van más is, ami miatt gyakran éri kritika a vezeték nélküli internetet: a megbízhatóság. A vezetékes kapcsolathoz képest sokszor nem olyan következetes a wifi teljesítménye. E téren is fejlődhet a wifi 8, amiről egyre több részlet derül ki – ezeket a BGR gyűjtötte össze.
Mint írják, a wifi 8 továbbra is a 23 Gbps-os fizikai rétegbeli sebességet fogja hozni, tehát óriási ugrás – a hétköznapi használatú eszközök esetében – nem várható, ahogyan a 2,4 / 5 / 6 GHz-es frekvenciasávok is maradnak, akár 320 MHz-es csatorna-sávszélességgel.
A fejlődést ott kell majd keresni, hogy a wifi 8 hogyan optimalizálja az eszközökkel történő interakciókat – végső soron stabilabb kapcsolatokat eredményezve. Az egyik fejlesztés a Coordinated Spatial Reuse (Co-SR) nevű funkció, ami lehetővé teszi a hozzáférési pontok számára, hogy dinamikusan igazítsák a kimeneti teljesítményt, függően az eszközök távolságától.
A Co-SR az interferencia és a hálózati torlódások csökkentésével 15–25 százalékkal nőhet a wifi 8 teljesítménye: ritkábban fog megszakadni a kapcsolat, és javul a válaszidő is, még akkor is, ha a hálózat egyébként zsúfolt.
Egy másik újítás az összehangolt sugárformálás (Co-BF), ami lehetővé teszi, hogy több hozzáférési pont is együttműködjön, és így hatékonyabban irányítsa a jelet az aktív eszközök irányába. Ez a más eszközökkel való interferenciát segít elkerülni.
Az eddigi tesztek alapján ez utóbbi akár 50 százalékkal is javítani tudta a hálózat átmenő teljesítményét. Ezek mind ígéretesek, ám még sokat – bizonyára éveket – kell várni arra, hogy a wifi 8 megjelenjen. Arról nem is beszélve, hogy addig még számos további hasznos képességgel bővülhet a szabvány repertoárja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.