Francia kutatók szerint naponta 5 perc egy kriostimulációs kamrában csökkentheti a szorongás mértékét, javíthatja a hangulatot, az alvás pedig pihentetőbb lesz tőle.
Számos tanács született már azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet elérni, hogy jobban aludjon az ember. Ilyen például az esti képernyőidő elhagyása, de a megfelelő mozgásforma kiválasztása is segíthet javítani az alvás minőségén. A franciaországi Poitiers Egyetem kutatói most egy újabb módszert javasolnak: a hideget. Mármint: a nagyon-nagyon hideget.
Több tanulmány is foglalkozott már azzal, hogy egy hűvösebb szobában sokkal jobbat aludhat az ember. A kutatók úgy vélik, 15 és 19 Celsius-fok közé érdemes belőni a hőmérsékletet, de a legjobbat a 18,3 Celsius-fok teheti. A francia kutatók most azt találták, hogy ha valaki kriostimulációs kamrát használ –naponta 5 percet -90 Celsius-fokon –, akkor az pozitív hatással lehet a hangulatára és az alvására is – igaz, a jótékony hatás csak néhány nap elteltével jelentkezett.
A Cryobiology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a napi 5 perc edzés segíthet az alvásproblémák, a krónikus gyulladások, valamint a demencia korai szakaszában a betegség kezelésében.
A szakemberek összesen 20, átlagosan 23 éves egészséges önkéntest vontak be a kísérletbe, akiket öt napon át vizsgáltak. A napi 5 perces kriostimuláció mellett a szokásos módon élték az életüket – mellőzték ugyanakkor az alkoholt, a koffeint és a sportolást. Ezután különböző érzékelőkkel látták el őket, hogy monitorozzák az alvásukat, valamint arra kérték őket, hogy ébredés után töltsenek ki egy, az alvásuk minőségét vizsgáló tesztet.
A kutatók a mérések során azt tapasztalták, hogy a lassú hullámú alvás – vagyis a mélyalvás – átlagosan 7,3 perccel nőtt az első két alvási fázisban. Emellett a hangulat javulását és a szorongás csökkentését tapasztalták, ugyanakkor az előnyöket elsősorban a nők tapasztalták. A szakemberek szerint ezért a hőfokot nemenként eltérően kell beállítani, ám ez további kutatást igényel.
Emellett a jövőben azt is vizsgálhatják majd, hogy pontosan milyen ok-okozati összefüggés lehet a hideg és a jó alvás között, valamint a tesztet nagyobb csoporttal is elvégezhetik, hogy biztosabb eredményt kapjanak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.