Tech HVG 2024. november. 15. 20:03

Aggasztó kapcsolatot találtak az asztma és a memóriaproblémák között

Az epizodius emlékezetre is hatással lehet az asztma egy friss, gyerekeket vizsgáló kutatás szerint. Ráadásul ennek hosszútávú hatásai lehetnek.

Elsőként mutatott rá az asztma és a memóriaproblémák kapcsolatára egy amerikai kutatás a gyerekek körében – írja a The Guardian.

A Jama Network Open tudományos folyóiratban publikált megállapításokat 473, az Egyesült Államokban élő gyerek mintáinak elemzésével tették. Mindegyiküknél az életük korai szakaszában alakult ki a légúti betegség.

Az eredmények szerint az asztma az epizodikus emlékezetre van hatással; ez az a képesség, melynek révén valaki emlékezni tud például a mindennapi események történéseire. Azonban a kutatók úgy találták, az asztmás gyerekek rosszabbul teljesítettek az epizodikus emlékezetet vizsgáló teszteken, mint azon társaik, akik nem szenvedtek ettől a betegségtől.

360 ezer ember átvizsgálása után nagyon rossz hír jött az asztmásoknak: sokkal nagyobb eséllyel lesznek rákosok

Jelentősen megnöveli a rákos megbetegedés kockázatát az asztma, mutatott rá egy friss, 360 084 beteg adatainak átvizsgálásával végzett elemzés.

A kutatás arra is rávilágított, hogy minél fiatalabb korban alakult ki az asztma egy gyereknél, annál jobban károsodott a memóriája. „Ez a tanulmány annak a fontosságát hangsúlyozza, hogy az asztmára a gyerekek kognitív problémáinak lehetséges forrásaként tekintsünk” – mondja Simona Ghetti, a publikáció vezető szerzője. A szakember szerint meg kell érteni azokat a tényezőket, amelyek növelhetik a kockázatokat, vagy éppen védelmet nyújthatnak azokkal szemben.

Azt a kutatók nem vizsgálták, hogy mégis miként okoz az asztma memóriaproblémákat. A lehetséges magyarázatok között vannak az asztma által okozott elhúzódó gyulladások – de lehet, hogy az áll a háttérben, hogy az asztmás rohamok oxigénhiányt okoznak az agyban.

A két leggyakoribb tüdőbetegségben szenvedők kaptak most egy jó hírt

A hatékony terápia a megfelelő, időben történő diagnózissal kezdődik. Ehhez kaptak most nagy segítséget az orvosok: a mesterséges intelligenciát, amely képes igen rövid idő alatt óriási mennyiségű adatot feldolgozni.

Ráadásul a problémának hosszútávú hatásai is lehetnek: felnőttként akár a demencia kialakulásának a kockázatát is növelheti, vélik a szakemberek. Egyúttal megjegyzik: rendkívül fontos a betegség kialakulásának a megelőzése, valamint az, hogy a már beteg gyerekek a megfelelő ellátásban részesüljenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.