Az ELTE PPK kutatói az egy hónapos alkoholabsztinencia program, a száraz november pszichés hatásait vizsgálták, és meglepő eredményekre jutottak – hosszútávon is.
Az elmúlt években nagy figyelem irányult a száraz november kezdeményezésre: a kihívásban részt vevők önkéntesen vállalják, hogy egy hónapon keresztül nem isznak alkoholt, ami jó lehetőséget kínál arra, hogy jobban megismerjék fogyasztási szokásaikat. A korábbi kutatások szerint azoknál, akik sikeresen teljesítettek a száraz novemberhez hasonló kampányokat, pozitív változások figyelhetők meg az alkoholfogyasztási szokásokban, valamint a mentális és testi egészségben – fogalmaz az ELTE közleménye.
Nagy Natasa, Rácz József, Urbán Róbert és Horváth Zsolt friss kutatásukban azt vizsgálták, hogyan változnak a programban való részvétel során olyan, az alkoholabsztinencia szempontjából kulcsfontosságú mutatók, mint a sóvárgás és az úgynevezett visszautasítási énhatékonyság. Utóbbi fogalom az italozásra vonatkoztatva az egyén azon vélekedését tükrözi, hogy bizonyos helyzetekben – például szociális nyomás alatt – mennyire lesz képes ellenállni az alkoholnak. A kérdőíves kutatásban 31 személy vett részt, közülük 27-en teljesítették sikeresen a száraz november kihívást, míg 4-en nem tudták fenntartani az alkoholmentességet az egy hónapos időszakban.
A programot sikeresen teljesítők körében jelentősen növekedett a visszautasítási énhatékonyság, míg a sóvárgás tekintetében nem volt jelentős változás a kampányt megelőző és az azt követő értékek összehasonlításakor. A visszautasítási énhatékonyság lehetséges kulcsszerepére mutatnak rá azok az eredmények is, amelyek szerint a kihívást teljesítők kedvezőbb értékeket értek el, mint a sikertelen próbálkozók a száraz november előtt és után is.
A program során a résztvevők többször kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor barátaik alkoholt fogyasztanak társaságukban vagy megkínálják őket, és ha így is sikerül megőrizniük az absztinenciájukat, akkor fokozottan érezhetik úgy, hogy képesek lennének különböző helyzetekben elutasítani az alkoholt.
A kutatás további fontos eredménye, hogy a programot sikerrel befejezőknél jelentősen csökkentek a depresszív-szorongásos tünetek a részvétel időszakában.
A kapott eredmények rámutathatnak a visszautasítási énhatékonyság fejlesztésének fontosságára az alkoholabsztinenciát célzó programok esetében, valamint felhívják a figyelmet a száraz november program mentális egészségre gyakorolt lehetséges kedvező hatásaira – húzzák alá a szakemberek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.