Tech HVG 2024. november. 13. 14:16

A Starlink után jöhet a Marslink – a vörös bolygón is bevetné a műholdas hálózatát a SpaceX

Több cég is segítené a NASA-t abban, hogy a jövőbeni Mars-küldetések során a vörös bolygón is zökkenőmentes legyen a kommunikáció.

A SpaceX Starlinkje mára a legismertebb műholdas internetszolgáltatás a Földön – szinte bárhol elérhető, csak áram szükséges hozzá. Valamint szabad rálátás az égre.

A Föld után pedig jöhet a Mars, a SpaceX ugyanis már azt vizsgálja, hogyan tudna egy hasonló műholdas hálózatot kiépíteni a vörös bolygón is. Persze nem azért, hogy ott is lehessen nézni a Netflixet (vagy a NASA+-ot) – a cél, hogy a jövőbeni Mars-küldetések kommunikációja biztosított legyen.

Egy, a közelmúltban tartott, a Mars-programmal foglalkozó ülésen a NASA három különböző megközelítést is vázolt a Mars körüli pályán kiépítendő kommunikációs hálózatokra. Ezek egyike a „Marslink”, ami több SpaceX-műholdból állna – és egyszerre tudna együttműködni a pályán keringő, valamint a felszínen lévő eszközökkel, írja a Spaceflight Now.

A NASA prezentációja két másik javaslatot is tartalmazott; az egyik a Lockheed Martiné, míg a másik Blue Originé. Utóbbi eszköze többfunkciós lenne: adatközvetítési, logisztikai és üzemanyag-utántöltési feladatokat is ellátna, ahogyan felhőalapú számítást is végezni tudna. A Lockheed Martin egy MAVIN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) nevű eszköze használatát javasolja, ami hasonlóan működne, mint a NASA Deep Space Network hálózata.

Óriási jeges óceán volt a Mars felszínén, 230 millió év alatt tűnhetett el

Bár a kínai Csu-zsung Mars-járó már egy ideje nem üzemel, még mindig tart az általa mért értékes adatok feldolgozása. Ez hozott most egy újabb eredményt.

Mint a Gizmodo hozzáfűzi: a NASA prezentáció azt sugallja, hogy az amerikai űrügynökség nagyban támaszkodna a kereskedelmi partnerekre a jövőbeni Mars-küldetések során – abban a reményben, hogy a magánvállalatok segítségével fenntartható és hosszú távú emberi jelenlétet tudnak kialakítani a vörös bolygón. A NASA egyúttal saját, lézeres kommunikációs rendszeren is dolgozik, ami a mélyűri desztinációkkal való kapcsolatot segítené.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.