Tech HVG 2024. november. 10. 08:03

Itt az újfajta ablak: akinek ilyen lesz, annál jobb lesz otthon a térerő

Rossz önnél a térerő? Aggodalomra semmi ok, majd az ablakába épített bázisállomás megoldja a problémát. Nem viccelünk, tényleg az ablakokba épített megoldás hozhat áttörést ezen a területen.

A japán AGC nevű vállalat egy helyi távközlési céggel, az NTT Docomóval összefogva állt elő egy olyan fejlesztéssel, ami 5G-s bázisállomást csinál az ablakokból. A WAVEAntenna nevű eszköz használatával kevesebb klasszikus toronyra lehet szükség, ami főleg a nagyvárosi környezetben lehet hasznos.

Az 5G-hálózatok világszerte évek óta elindultak, ám a jobb lefedettséghez több 5G-s bázisállomás lenne szükséges, ami költségesebb, és időigényesebbé is teszi az infrastruktúra kiépítését. Nem is beszélve arról, hogy a városokban nincs korlátlan számú hely a tornyok megépítésére.

Itt jön a képbe a WAVEAntenna, ami azt alakítja bázisállomássá, amiből minden városban rengeteg van: az épületeken lévő ablakokat. Az egyes komponensek egy lapos panelbe vannak sűrítve, amit az ablak belső felületére lehet szerelni, így az épületek homlokzatán nem fog látszani (pláne: lógni) semmi.

Tapossák az utat a 6G előtt, de lehet, hogy igazából csak 5G 2.0 lesz belőle

Várhatóan jövőre rögzítik az új, 6G-s mobiltechnológia szabványait, és 2030-tól állhat működésbe. Addigra nagy szükség lesz rá a mesterséges intelligencia hatalmas adatforgalma miatt. A hálózatépítés gigászi összegekbe kerül, az üzemeltetők menekülési útvonalakat kereshetnek.

A cég már 2020 óta dolgozik a prototípuson, és egy hasonló terméket már piacra dobtak 2023-ban; ennél átlátszó, vezetőképes anyagokat használtak antenna gyanánt, amiket aztán átlátszó gyantába rejtettek – ez kerül két üvegtábla közé az ablakokban. Az AGC közölte: ez az antennájuk a 3,7 és a 4,5 GHz közötti frekvenciatartományra van optimalizálva, ami az 5G-nél jellemzően alkalmazott 24-100 GHz-es frekvenciáktól távol esik, de nincs minden veszve.

Az 5G ugyanis használ egy úgynevezett Sub6 sávot (bandet) is, ami a 6 GHz alatti frekvenciákat takarja: ezek át tudnak hatolni az olyan akadályokon, mint mondjuk a falak. Ezek nélkül az épületekben egyszerűen nem lenne térerő – igaz, nem is kínálnak olyan internetsebességet, mint a többi sáv.

A WAVEAntenna az ilyen jelek továbbításában segédkezhet a jövőben, noha egyelőre nincs információ arra vonatkozóan, hogy mikor vethetik be élesben is az 5G-s jelek erősítésében.

(Cikkünk nyitóképén egy korai prototípus látható, ami még nem „láthatatlan”.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.