Amerikai kutatók papírból készítettek olyan viselhető eszközt, ami képes a levegőből felszívott nedvességgel áramot termelni.
Az elmúlt egy évtizedben komoly népszerűségre tettek szert a viselhető eszközök – főleg azok, amelyek valamilyen egészségügyi paramétert is képesek mérni. Bár ezek sokat fejlődtek az elmúlt évek során, még mindig van egy gyenge pontjuk: az üzemidő. Mivel viselhető eszközökről van szó, nem lehet hozzájuk akármekkora akkumulátort társítani, ami azt is jelentősen bekorlátozza, hogy meddig lehet ezeket két töltés között használni.
Az amerikai Binghamton Egyetem kutatói most ezen a téren álltak elő egy új megoldással. A szakemberek egy olyan eljárást fejlesztettek ki, ami a levegő nedvességtartalmát használja fel arra, hogy áramot generáljon.
A Small című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint egy papíralapú készülékről van szó, ami tartós, és nagy hatékonyságú teljesítményt biztosít a levegő nedvességének megkötésével. A generátor bakteriális spórákat használ, amelyek a vízmolekulákat pozitív és negatív ionokra bontják. A papír pórusai elnyelik a baktériumspórákat, amelyben több pozitív ion lesz felül, mint alul. Ez az egyensúlyhiány elektromos töltéshez vezet.
A teljesítményt azzal tudták növelni, hogy a szerkezet egyik feléhez hidrofób – vagyis a vizet taszító –, míg a másikhoz egy hidrofil – vagyis a vizet felszívó – papírréteget adtak. Ez utóbbi magába zárja a vizet, és a feldolgozásig a készülék belsejében tartja azt.
A szakemberek szerint a megoldással rugalmas, hordható és adott esetben eldobható viselhető eszközöket lehet készíteni anélkül, hogy az károsítaná a környezetet. A jövőbeni cél a teljesítmény további növelése, valamint az, hogy más alternatív energiaelőállító technológiákkal is kombinálni lehessen.
Seokheun Choi, a kutatás vezetője szerint mindez átalakíthatja a viselhető eszközök piacát, így nem egy eszközt hordana az ember éveken át, hanem néhány naponta újra cserélhetné a régit. Mivel a szerkezet akkumulátora papírból lenne, így nem károsítaná a környezetet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.