Az erősödő naptevékenység véget vetett a Neowise 15 éves küldetésének, melynek során egyszer már újjászületett. Most biztosan ennyi volt.
Végleg véget ért a Föld körüli pályafutása a NASA űrtávcsövének, a Neowise-nak – derül ki a Space.com cikkéből. Az űreszköz – a várakozásoknak megfelelően – november 1-jén lépett be a Föld légkörébe, ahol az amerikai űrhivatal tájékoztatása szerint elégett.
Az űrteleszkóp – még Wise néven – 2009-ben indult útjára, infravörös spektrumban felmérje az éjszakai égboltot. Távoli galaxisokat, hideg csillagokat és felrobbanó fehér törpecsillagokat kellett rögzítenie, amit sokkal nagyobb érzékenységgel tudott megtenni, mint más eszközök.
2011-ben azonban beütött a baj: a szerkezet egyszerűen kifogyott a kriogén hűtőanyagból, ami segítette az infravörös hullámhosszokon való megfigyelést anélkül, hogy az űrszonda hője ebbe bezavart volna. Ez év februárjában az amerikai űrhivatal szakemberei hibernálták a Wise-t.
A NASA 2013 decemberében tervezte újra a küldetést, ezúttal már a Föld-közeli objektumok felmérésére, segítve ezzel a potenciális fenyegetések kivédését. Ezt már nagy sikerrel tudta teljesíteni az immáron Neowise nevű szonda: az elmúlt 10 évben több mint húsz alkalommal pásztázta be a teljes eget, és 1,45 millió infravörös mérést végzett több mint 44 ezer naprendszeri objektumon. A teleszkóp több mint 3000 Föld-közeli objektumot figyelt meg, amelyek közül 215-öt fedezett fel, köztük a Neowise nevű, hosszú periódusú üstököst is.
A Neowise vesztét az erősödő naptevékenység okozta, a Nap ugyanis a a 11 éves ciklusa csúcsán jár. Ennek során erősödnek a napkitörések, valamint a koronakidobódások is, melyek melegítik és tágítják a Föld légkörét. A Neowise mozgása lassulni kezdett, csökkent a magassága, így egy ponton elkerülhetetlenül belépett a Föld légkörébe, ahol november 1-jén végül elégett.
A Space.com megjegyzi: a NASA következő, NEO (Near Earth Object Surveyor) nevű űrtávcsöve 2027-ben fog elindulni. A feladata a Földhöz közeli objektumok vizsgálata lesz, amit infravörös hullámok segítségével végez majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.