Önálló játékot kapott Astro, a PlayStation-világ aranyos robotkabalája, aki eddig leginkább csak a konzolok és kiegészítők képességeit mutatta be mini játékok formájában. Most azonban egy kozmikus kaland során kell megmenteni a barátait, valamint összerakni a sérült űrhajót.
Vér, bűnözés, stratégia – nagyon leegyszerűsítve ezekkel a szavakkal lehetne leírni a napjainkban megjelenő AAA-játékok zömét. És ez alapvetően természetesen nem gond: a legnépszerűbb címek ezek, elég csak a GTA-ra gondolni, ami egy nagyszerű játék, de határozottan nem egy szeretetszolgálatot kell irányítani benne.
Márpedig véres – de kiváló – címeket a Sony háza táján is találni szép számmal, elég csak az általunk is tesztelt Rise of the Roninra, vagy épp a Stellar Blade-re gondolni.
Egy ilyen játékok uralta mezőnyben próbál most szerencsét a Sony az Astro Bottal, a Team Asobi műhelyéből kigördült platformjátékkal. Nulla vér, semmi durva akció, elöljáróban mégsem tűnik túlzásnak azt állítani, hogy ez az év egyik legnagyobb meglepetése a játékpiacon. Minden percében szórakoztató, látványos és kedves játék, ám ez már messze nem ingyenes, mint a korábbi astrós címek.
Egy kis robot nagy kalandja
A Sony konzoljait nyomkodó játékosoknak aligha kell már bemutatni a kis robotot, Astrót – több ízben lehetett már vele találkozni az elmúlt években, például a PlayStation 4 VR-headsethez igazított Astro Bot Rescue Missionben.
Az igazi áttörés azonban 2020 volt, amikor a Sony valamennyi PS5 konzolhoz ingyenesen mellékelte az Astro’s Playroomot. Ez a DualSense kontroller képességeit mutatta be a lehető legszórakoztatóbb formában: unalmas szövegek és „nyomd meg ezt a gombot, hogy ez történjen” demók helyett egy egész játékot építettek a dolog köré. Így miközben a felhasználó megismeri a kontroller valamennyi képességét, egy rendkívül kedves, szórakoztató játékban is elmerülhet több világon keresztül – de önmagában is remek móka.
A Playroomnál azonban már érződött, hogy Astro többet érdemel, és ideje lenne, hogy egy teljes játékot kapjon, benne ezernyi kalanddal. Szerencsére a Sony is így gondolta, így megszületett az Astro Bot, ami egyúttal egy tisztelgés is a PlayStation 30 éves történelme előtt – hogy miért, arra majd a későbbiekben még kitérünk.
A történet kezdetén Astro – 300 robottársával egyetemben – egy űrhajóval robog vidáman a világűrben, ami történetesen PlayStation 5-formájú. Útjuk – és jókedvük – útjába azonban egy szemtelen űrlény áll, aki kitépi az űrhajó processzorát, mire az teljesen széthullik. Bár ezen a ponton robothorrorba is torkollhatna a történet, ilyesmiről szó sincs: az űrhajó, valamint a népes robotsereg „csupán” szétszóródott a megannyi galaxisban.
A feladatunk az, hogy Astrót irányítva összegyűjtsünk mindent és mindenkit – és bár egy-egy bolygót bizonyos esetekben néhány perc abszolválni, van belőle 50, szóval nem kell attól tartani, hogy pikk-pakk végig lehet szaladni a játékon.
De az ember egyszerűen nem is akar kapkodni: a játék látványvilága pazar, a kis robotok felszabadítását pedig különböző ellenséges karakterek és akadályok nehezítik, a feladatok pedig rendkívül változatosak. No nem kell megugorhatatlan dolgokra gondolni, de azért megesik, hogy kifog a játékossal egy-egy feladat első alkalommal. A játék ilyenkor kegyesen csak az adott feladat kiindulópontjára dob vissza, ami nem okoz érdemi lemaradást.
Akkor sincs gond, ha valaki egy kicsit megakad: érdemes gyűjtögetni az érméket a játékmenet során, ezekkel ugyanis szükség esetén felbérelhető egy madár, aki segít megtalálni a szükséges űrhajó-alkatrészeket és robotokat, vagy egyéb titkokat – 200 érme ellenében.
És ha már karakterek, a korábban említett múltidézés sem marad el az éppen idén 30 éves PlayStation-konzolokkal kapcsolatban. A Sony több ikonikus játékának (astrósított ) karaktere is visszaköszön, a The Last of Ustól a Ghost of Tsushimán át a Horizon Zero Dawnig.
Az Astro Bot minden elemén érződik, hogy odatette magát a Team Asobi: a játékmenet során nincs két egyforma, vagy akár csak hasonló feladat, a látványos grafika pedig csak egy a sok pozitívum közül. A játék ugyanis – hasonlóan az ezt bemutató Playroomhoz – maximálisan kiaknázza a DualSense kontroller képességeit, ami rengeteget ad hozzá az egyébként is lehengerlő játékélményhez.
Az Astro Bot 26 ezer forintért vásárolható meg, ezzel az árazással pedig igencsak közel jár az AAA-címekhez. Kétségtelen azonban, hogy az Astro’s Playroomnál kategóriákkal több feladat van ebben a játékban, és aki megvásárolja, azt könnyen beszippanthatja majd Astro vidám világa. Mert vitán felüli, hogy ez az év egyik legjobb PlayStation-játéka – a legnagyobb hibája talán csak az, hogy kizárólag a PlayStation 5 konzolokon nyomkodható.
Többi játéktesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.