A NASA és az ESA űrszondája csípte el a C/2024 S1 (ATLAS) üstökös utolsó pillanatait a Naphoz közeledve. A csillagászok korábban abban bíztak, hogy majd ezt is meg lehet pillantani szabad szemmel, ez azonban már biztosan nem fog megtörténni.
Volt, nincs: október 28-án túl közel ment a Naphoz a C/2024 S1 (ATLAS) üstökös, így utolérte a végzete, és elporladt. Az égitest épp a perihélium, azaz pályájának a Naphoz legközelebbi pontjához közeledett, amikor megsemmisült.
Az üstökös nem keverendő össze a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) égitesttel, melyet a világ számos pontjáról, így Magyarországról is meg lehetett figyelni szabad szemmel. A C/2024 S1-et a Space.com cikke szerint szeptember 27-én fedezték fel a csillagászok, és abban bíztak, hogy halloween/mindenszentek idején ezt is meg lehet majd tekinteni szabad szemmel – de már csak a vesztét lehet megnézni, köszönhetően a NASA és az ESA által közösen működtetett Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) űrszondának:
A C/2024 S1 (ATLAS) október 23-án volt a legközelebb a Földhöz, ám nem volt elég fényes ahhoz, hogy szabad szemmel is meg lehessen pillantani – erre csak teleszkóppal volt lehetőség. A Föld megközelítése után a Nap felé vette az irányt, ami ismét megnehezítette a megfigyelést, ám a speciális berendezések számára, mint amilyen a SOHO is, ez sem jelentett akadályt.
Hasonlóan a többi üstököshöz, ez is egy „piszkos hógolyó” volt: jégből, szikladarabokból és gázokból állt össze, ami még a Naprendszer 4,6 milliárd évvel ezelőtti, korai napjaiból maradt fent. A Naphoz közeli kalandot azonban végül nem élte túl.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.