Tech HVG 2024. október. 29. 13:03

Éveken át dolgoztak rajta, most úgy tűnik, pontatlan a fotó, ami a Tejútrendszer közepén lévő fekete lyukról készült

Japán kutatók szerint több elemzési hiba összeadódása vezetett oda, hogy másként látni a felvételen a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuk gyűrűjét, mint amilyen az a valóságban lehet.

Bő két évvel ezelőtt, 2022 májusában mutatták be a tudósok a világ első felvételét, amin a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyuk látható. Mindez rendkívül komoly tudományos és technológiai teljesítmény, hiszen egy fekete lyukat természeténél fogva nagyon nehéz megfigyelni. A Japán Nemzeti Csillagászati ​​Obszervatórium kutatói azonban úgy vélik, hogy a Sagittarius A*-ról készült kép nem ábrázolja pontosan a kozmikus objektumot.

A 2022-ben közreadott képen a fekete lyuk egy izzó fánkformaként látható. A közepe az a sötét terület, ahová nem láthatunk be, a gravitáció ugyanis annyira erős, hogy még a fény sem tud kiszabadulni belőle. Körülötte a fényes terület a fekete lyuk körül keringő izzó anyagot ábrázolja, ami folyamatosan a lyuk felé zuhan.

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos folyóiratban megjelent publikációban azonban a japán kutatók azt írják, hogy a forró anyag valójában nem alkothat szép, gyűrűs szerkezetet. Ehelyett az elemzésük azt sugallja, hogy a Sagittarius A*-nak – amelynek tömege több mint 4 millió Napnak felel meg – egy megnyúlt akkréciós korongja van. Ez az a terület, ahol az anyag beleesik a fekete lyukba, amit az említett okok miatt nem lehet látni a képen. A tudósok azzal érvelnek, hogy a gyűrű alakjának egy része nem más, mint az elemzés által mesterségesen létrehozott elem – írja az IFLScience.

A kutatók az adatelemzés után arra jutottak, hogy a gyűrű kelet-nyugati irányban kissé megnyúlt, a keleti fele pedig valamivel világosabb, mint a nyugati. A számításuk szerint az akkréciós korongban lévő anyag a fénysebesség 60 százalékával forog.

Szenzációs kép készült a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyukról

Az Eseményhorizont Teleszkópot használó nemzetközi tudóscsapat úgy véli, minden fekete lyuknak azonos lehet a fizikája.

Mijoshi Makoto, a kutatás vezetője szerint az eltérést az okozhatja, hogy egyetlen csillagászati teleszkóp sem képes tökéletes képet adni. A feltételezések szerint az Eseményhorizont Teleszkóp (Event Horizon Telescope, EHT) által adott kép elemzési hibákat tartalmazott, amelyek összeadódva hozták létre a fekete lyuk gyűrűjéről alkotott képet.

A kutatók ugyanakkor kiemelte: az ilyen megfigyelések sokkal közelebb viszik az emberiséget a világűr, valamint a fekete lyukak megértéséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.