Ugyan az eddigi Starship-tesztrepülések is zömében sikeresek voltak, a végső cél nem az, hogy az űrhajó bármely fokozata az óceánban landoljon. Jövőre elkapnák visszatéréskor az űrhajót magát is.
Történelmi tettet vitt véghez a SpaceX a Starship ötödik tesztrepülésén: a Super Heavy nevű gyorsítórakéta, miután levált az űrhajóról (Ship), visszatért az indítóállásra, és ott két robotkar elfogta azt. Így nézett ki az elkapás toronyról nézve:
Ez egy fontos lépés a Starship életében, a cél ugyanis az, hogy mindkét fokozata újrahasználható legyen – ez elsősorban költségszempontból fontos, de így sűrűbbé is lehet tenni az indításokat, hiszen nem kell új gyorsítórakétát építeni minden indításhoz. A környezetvédelmi szempontokról nem is beszélve.
A SpaceX pedig már készül is arra, hogy a Super Heavy után az űrhajót, azaz magát a Shipet is egy darabban hozza vissza a Földre, és azt is robotkarokkal kapja el – írja a Gizmodo. Ez a fokozat ugyanis a legutóbbi teszt végén is az Indiai-óceánba csapódott (tervszerűen). Hogy mennyire precíz volt ez a landolás is, azt jól szemlélteti, hogy a víz felszínén egy kamera is volt, ami felvette az egészet. Igen, pont ott:
A várakozások szerint még idén – várhatóan novemberben – lesz legalább egy Starship tesztrepülés, de a SpaceX-vezérigazgató Elon Musk szavai szerint csak valamikor 2025 elején próbálkoznának meg a Ship elkapásával.
A SpaceX-nek nagy tapasztalata van a gyorsítórakéták újrahasznosításában, az emberes- és teherszállítmányokhoz egyaránt bevetett Falcon-9 a 2010-es debütálása óta már több mint 300 alkalommal lett újrahasználva – természetesen nem ugyanaz a darab. Űrhajót/űrkapszulát azonban még nem kaptak el, így az egy új terület lesz a cég számára is – de az, hogy a Super Heavyt első alkalommal sikerült elkapni, egy jó alapja lehet ennek is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.