Tech HVG 2024. október. 25. 14:03

Különböző hangokat játszottak le gombáknak, és ennek elég furcsa eredménye lett

Ugyan nincsen fülük, sem idegrendszerük, mégis „hallják” a zenét, pontosabban érzik a hangok által keltett mechanikai rezgéseket a növények, sőt az egysejtű szervezetek is. Amerikai kutatók ezúttal egy gombás talajmikroba esetén vizsgálták a hangok hatását.

Korábbi kutatásokból kiderült, hogy még a gombák is szeretik a „zenét”. Az egyik penészgomba például, amelyik gyümölcsökön, köztük az epren is megtalálható, jobban nő a hűtőszekrények akusztikus rezgéseinek hatására. Azt is kimutatták, hogy a levélben lakó mikrobák, amelyek kívánatos ízvegyületeket termelnek a Syrah szőlőből készült borban, a barokk és a korai klasszikus kor zenéjére reagálnak. Legutóbb pedig az is kiderült, hogy a Trichoderma harzianum, amelyet gombaölő szerként is használnak, jobban fejlődik a fehér zajban.

Ez utóbbi megállapítást a Flinders Egyetem ökológusai tették egy érdekes kísérlet után. Három hangszigetelő fülkét készítettek úgy, hogy 80 literes műanyag edények falát akusztikus habékekkel bélelték. Ezután Petri-csészéket oltottak be körkörös gombafoltokkal, és két csoportra osztották őket. Az elsőt a kísérlet idejére elkülönítve tartották a hangfülkében. A második is legtöbbször a fülkében volt elszigetelve, de naponta egyszer egy Bluetooth hangszóró tetejére helyezték, amely monoton zajt játszott körülbelül 8000 Hz-es frekvencián – hasonlóan azokhoz a frekvenciákhoz, amelyekről korábban kimutatták, hogy elősegítik a mikrobiális növekedést. A zaj valami olyasmi volt, mint amit a régi rádióknál hallhattunk, ha éppen két állomás közé hangoltunk.

Öt nap után a kutatók megmérték a minták növekedését és azt, hogy hány élénkzöld spórát termeltek. A statikus zajnak kitett gombák kiterjedtek az edényeikben, és több spórát termeltek, mint azok, amelyeket nem érte hanghatás. A kísérlet végére biomasszájuk 1,7-szer nagyobb volt, mint a csendben tartott csoporté.

Trichoderma harzianum
Koppertus

Bár a kutatók biztosak abban, hogy jók a méréseik, egyelőre nem tudják pontosan a magyarázatot. Jake M. Robinson kutatónak azért van néhány hipotézise. Szerinte elképzelhető, hogy a hang beindítja a gomba sejtfalában található, érintésre reagáló receptorokat, a mechanoreceptorokat, és ez valamiképpen befolyásolja a növekedést szabályozó gének viselkedését. Egy másik lehetőség az, hogy a hanghullámok mechanikus bemenete elektromos választ – úgynevezett piezoelektromos effektust – indukál a sejtekben, amely hasonlóan befolyásolhatja a sejtjelátvitelt és a génexpressziót.

Robinson egy olyan forgatókönyvet képzel el, amelyben az ökológusok hangokat játszhatnak le, hogy segítsenek a stresszes ökoszisztémák támogatásában a növénybarát mikrobák növekedésének felgyorsításával. Az ilyen alkalmazások „lényegében kihasználatlanok” – mondja.

Gabriele Berg, a Grazi Műszaki Egyetem mikrobiológusa viszont óvatosságra int, mondván, először a kutatóknak ki kell deríteniük, hogyan hat a hang a laboratóriumon kívüli mikrobákra. A természetben ugyanis a Trichoderma egy összetett közösségben él, és sok más mikroba is ki lenne téve a kutatók által játszott hangoknak. Összességében kell majd értékelni az ökoszisztémákra gyakorolt ​​esetleges hosszú távú hatásokat. Ha viszont az előnyök meghaladják a kockázatokat és a költségeket, akkor ez a mostani felfedezés forradalmasíthatja a jótékony gombák és más mikrobák kezelését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. december. 24. 15:30

„Alkoholistáink biztos fedezékben olvasgatják a száraz Amerika csempésztrükkjeit” – száz éve is pezsgett a magyar közélet karácsonykor

A túlzott fényáradat áramszünetet okozott 1924 decemberében – abban az időben, amikor még Edison is azt üzente Budapestre, hogy hisz Magyarország feltámadásában. A kereskedők azt kérték a pénzügyminisztertől, hogy karácsony előtt vasárnap is mérhessenek pálinkát, a politikus viszont azokat a tisztviselőket ostorozta, akiknek nem jutott karácsonyi jutalom. Erről is írtak a lapok száz éve.