Tech HVG 2024. október. 25. 18:30

Csak leírni több hónapba telne: megvan az eddigi legnagyobb prímszám, 41 millió számjegyből áll

Eddig példátlan hosszúságú prímszámot fedezett fel Luke Durant, az Nvidia volt programozója. Bár ez egy érdekes hobbinak tűnhet, valójában komoly haszna lehet a számítástechnikában.

Ugyan csak 2023 októberében csatlakozott a Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) csoporthoz, de máris megtalálta az eddigi legnagyobb prímszámot Luke Durant, az Nvidia korábbi alkalmazottja – írja a Science Alert.

Ha most arra számított, hogy le is írjuk önnek, van egy rossz hírünk: nem. Ennek oka nem az, hogy jelen sorok szerzője lusta lenne, hanem az, hogy az újonnan felfedezett prímszám hosszú. Nem kicsit, nagyon. 41 024 320 számjegyből áll, így leírni is több hónap lenne.

Az új prímszámot a M136279841 címke alatt tartják nyilván; így azért könnyebb leírni, miről is van szó. A szám egyébként eggyel kisebb, mint a 2-es 136 279 841 hatványa.

Luke Durant nem papíron vezette le a dolgot, 17 ország 24 adatközpontjában futtatta a kapcsolódó szoftverét – idén október 11-én egy dublini szerver dobta be az M136279841-et, majd egy nappal később egy texasi szerver is ráerősített.

Prímszám minden olyan szám, aminek mindössze két osztója van: az 1, valamint önmaga. Bár banálisan egyszerűnek tűnik ilyet találni – a 2, a 3 és az 5 is prímszám –, de mivel végtelen mennyiségű van belőle, bizonyos értékek felett már okoz némi fejvakarást ezek megtalálása. Itt jön képbe a számítástechnika. (Amit nem ok nélkül neveznek így.)

46 év után megoldották a matematika egyik nagy rejtélyét

Az amerikai Richard Evan Schwartz 2020-ban már megpróbálta bebizonyítani az úgynevezett Möbius-szalagokkal kapcsolatos sejtést, de nem járt sikerrel. Nemrég azonban változtatott néhány ponton az eredeti tanulmányában, és kiderült, ez így már nagyon is a jó út a megfejtéshez.

A GIMPS kutatói úgynevezett Mersenne-prímekre vadásznak; ezek a kettő-hatványánál eggyel kisebb – azaz a 2n ‒ 1 alakban felírható – prímszámokat takarják, amelyekben az „n” maga is egy prímszám. Egy, a 17. században élt francia szerzetes/matematikusról Marin Mersenne-ről nevezték el őket.

A GIMPS az 1996-os megalapítása óta 18 prímszámot talált ezek közül, összesen 52-re emelve az ismert Mersenne-prímek számát. Az eddigi csúcstartót 2018-ban találták, és az is jelentős, 25 millió számjegyből állt.

Az elismerés és az esetleges pénzjutalom mellett az adatbiztonságot is segíthetik a matematikusok az új prímszámok felfedezésével: a titkosítás terén is jól jöhetnek, főleg a kvantumszámítógépek megjelenésének hajnalán. Ezekkel ugyanis sok jelenlegi titkosítást fel lehet majd törni, de a nagy prímszámokkal ezek dolga is megnehezíthető lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.