Tech HVG 2024. október. 24. 16:03

Most indul egy kibertámadási hullám az interneten

Jelentős erősödést várnak a kiberbűnözők tevékenységében a következő hetekben az OpenText kiberfenyegetésekkel foglalkozó szakemberei, ugyanis az olyan események, mint például a november 5-én esedékes amerikai elnökválasztás fokozott aktivitást válthatnak ki.

Az OpenText közzétette legfrissebb kiberbiztonsági jelentését, amelyben az ügyfelek több millió eszközéről gyűjtött, fenyegetésekhez kapcsolódó információk alapján összegzi a tapasztalatokat és a várható trendeket. A vállalat a korábbi tendenciákat elemezve arra figyelmeztet, hogy az elkövetkező időszakban minden eddiginél több támadás érheti a szervezeteket a kibertérben világszerte.

A kiberbiztonsági szakértők megfigyelései azt mutatják, hogy konkrét események, például nagyobb ünnepek környékén jelentősebb a kiberbűnözői aktivitás, de ide sorolható az is, amikor új katonai segítségnyújtást jelentenek be Ukrajna támogatására. A szakértők várakozásai szerint így a november elejei amerikai elnökválasztás idején is megerősödött kiberbűnözői tevékenység várható. Ezzel kapcsolatban a legutóbbi finn választásokat említik példaként. Finnország NATO-tagsági kérelmét 2023. március 30-án ratifikálták, és mivel az Ukrajnában zajló háború miatt az állam viszonya feszült szomszédjával, Oroszországgal, nem volt meglepő a válaszcsapás az orosz kiberbűnözőktől. A következő finn parlamenti választásokat két fázisban tartották 2024. január 28-án és február 11-én, és mindkét napon megugrott az országban a kibertámadások száma, amelyek 24–48 órán át tartottak.

Az Enterprise Threat Report című dokumentum fő megállapításai között az is szerepel, hogy a támadók világszerte több különféle módszerrel igyekeznek áthatolni a szervezetek védelmén, például meggyőzően álcázzák magukat a kibertérben, hitelesen vezetik félre a felhasználókat, vagy okos taktikákkal kerülik meg a biztonsági megoldásokat. Néhol maguk az áldozatok sem nehezítik meg a dolgukat: sok támadásnál azt használják ki a bűnözők, hogy a szervezetek az alapvető védelmi intézkedéseket sem teszik meg.

Ilyen körülmények között nehéz a biztonságért felelős vezetők dolga a szervezeteknél, ám az OpenText szakértői szerint több olyan intézkedést és megoldást is alkalmazhatnak, amelyekkel számottevően csökkenthetik a kockázatokat. Az alapvető „immunerősítő” lépések közé tartozik, hogy a vállalatok többlépcsős hitelesítést alkalmaznak minden hozzáférésnél. Szintén alapvető a védelemhez, hogy az eszközök és szoftverek mindig naprakészek legyenek.

Az OpenText szakértői azt is kiemelik a jelentésben, hogy a vállalatok tovább csökkenthetik a kockázatokat a mesterséges intelligencia előnyeinek kihasználásával. A legmodernebb biztonsági információ- és eseménykezelő rendszerek például MI-re támaszkodva folyamatosan monitorozzák és analizálják a hálózaton belül zajló tevékenységeket, és azonnal jelzik a gyanúra okot adó aktivitásokat az illetékes biztonsági szakemberek számára. A szervezetek internetes adatforgalmában szintén rengeteg jel árulkodhat rosszindulatú tevékenységekről, ezért érdemes ezeket is figyelemmel kísérni és elemezni.

Végezetül pedig arra figyelmeztetnek az OpenText szakemberei a jelentésben, hogy célszerű fokozott óvatossággal készülni azokra az eseményekre, amelyekre a kiberbűnözők is köztudottan nagy hangsúlyt fektetnek, beleértve a választásokat vagy az ünnepeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.