Amerika évek óta nemzetbiztonsági kockázatot emleget kínai vállalatokkal és termékekkel kapcsolatban. Ezúttal viszont Kína támad, és az Intel processzorainak vizsgálatát kéri chiphibákra és nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva.
Nem kevesebbel vádolta meg a Kínai Kiberbiztonsági Szövetség (CSAC) az Intelt, mint hogy hátsó ajtókkal bővítette titkos megfigyelési és digitális kémrendszereit, emellett pedig feltűnően sok a hiba az amerikai gyártó chipjeiben. Arra is kitértek, hogy az Intel jelentős nyereséget könyvelhet el Kínából, viszont tevékenységeket is végez, amelyek sértik Kína érdekeit és veszélyeztetik az ország nemzetbiztonságát. Éppen ezért a szövetség az Intel termékeinek átfogó felülvizsgálatát sürgeti a nemzetbiztonság és a kínai fogyasztók jogainak védelme érdekében.
A szövetség a közleményében kiemelte az Intel CPU-iban, így többek között a GhostRace-ben, a NativeBHI-ban és az Indirectorban felfedezett több biztonsági hibát, amelyek szerintük jelentős hiányosságokat fednek fel az Intel termékminőségében és biztonságkezelésében. A biztonsági hibák például lehetővé teszik, hogy érzékeny és bizalmas adatok kerüljenek illetéktelen kezekbe. Emellett bírálták az Intel hozzáállását ezekhez a kérdésekhez, és a vállalat megközelítését „az ügyfelekkel szemben felelőtlennek ” minősítették.
A CSAC azzal is vádolta az Intelt, hogy 2008 óta „szinte az összes” CPU-jába hátsó ajtót ágyazott be az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége által kifejlesztett „következő generációs biztonsági védelmi rendszer” részeként. „Ez óriási biztonsági fenyegetést jelent a világ országainak, köztük Kínának a kritikus információs infrastruktúrájára nézve” – állítja az iparági csoport. Ezeket a vádakat azonban egyelőre nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani.
Említés történt még a 13. és 14. generációs Intel Core processzorok instabilitási problémáiról is, bár azt azóta állítólag már megoldották egy mikrokód-frissítéssel, és az Intel kiterjesztett garanciát is adott az érintett chipekre.
A szövetség közleménye ugyan még nem eredményezett konkrét lépéseket az Intel ellen, ettől függetlenül az Intel részvényeinek árfolyama a piacnyitáskor máris három százalékot esett. Ha mindezek mentén Kína valóban fellép az Intellel szemben, akkor az amerikai cég óriási bajba kerülhet, tekintettel arra, hogy az Intel tavalyi bevételének több mint a negyede (27,4 százaléka) Kínából származott.
Az Intel a hivatalos WeChat-fiókjában azonnal reagált, és közölte, hogy tudomásul vette a CSAC-jelentést, és kitért arra, hogy mindig a termékbiztonságot és a minőséget helyezte előtérbe. „Folytatni fogjuk a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal, hogy tisztázzuk a releváns kérdéseket, és kimutassuk a termékbiztonság és a minőség iránti határozott elkötelezettséget” – tette még hozzá.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.