Tech HVG 2024. október. 18. 18:03

Ez a bővítmény belehallgat a videóba, és azonnal megmondja, ha a mesterséges intelligenciát hallja benne

Bárki letöltheti és ingyenesen használhatja a Hiya amerikai vállalat Chrome-bővítményét, amely néhány másodperc után képes megmondani, ha egy videóban látható személy hangját a mesterséges intelligencia hozta létre.

Az amerikai Hiya nevű vállalat – amely többek között a kamu hívások kiszűrésére specializálódott, világszerte mintegy 400 millió felhasználóval – az amerikai elnökválasztásra készülve egy ingyenes bővítményt készített a Chrome böngészőhöz. A Hiya Deepdake Voice Detector lényege, hogy egy adott hangzó tartalmat elemez, majd megmondja róla, hogy az valós hang-e, vagy esetleg a mesterséges intelligenciával hozták létre.

A bővítmény használata ingyenes – letölteni a Chrome webáruházából, erről a linkről lehet –, de a használata regisztrációhoz kötött. Ez a szokásos folyamat szerint zajlik: a telepítés után, az első használat előtt a bővítmény arra kéri a felhasználót, adja meg az e-mail-címét, az odaérkező hivatkozásra kattintva pedig aktiválódik a fiók.

A bővítménnyel naponta 20 hangmintát lehet kielemeztetni. Az Engadget beszámolója szerint a szolgáltatás tesztelői 99 százalékos hatékonyságról számoltak be, a cég szerint pedig azokat a mesterséges intelligenciával generált hangokat is felismeri, amin egyébként nem tanították be a rendszert.

A bővítményt mi is kipróbáltuk, és – spoiler alert – igen megbízhatónak tűnik. Volt azonban olyan feladat, ami kifogott rajta.

Kezdésnek egy egyszerű feladat elé állítottuk a rendszert: felismeri-e a Google Fordítóba beírt, majd felolvastatott szöveget? A válasz mindkét esetben – magyarul és angolul is felolvastattuk ugyanazt a mondatot a rendszerrel – igen volt. A bővítmény egy 1-től 100-ig terjedő skálán pontozza a hallott anyagot, a mintáról pedig mindkétszer megállapította, hogy deepfake-technológiával készült, így 1-est adott rájuk.

HVG
HVG

A következő tesztben már emeltük a tétet. A YouTube-ról egy olyan videót játszottunk le a bővítménynek, ahol először az eredeti, utána pedig a deepfake-hangot lehetett hallani ugyanattól a személytől. A tesztet az alábbi videóval végeztük el.

Anderson Cooper, 4K Original/(Deep)Fake Example

Over 30+ characters to choose from ►► https://lipsynthesis.com/getstarted/ Subscribe to see new videos and updates on LipSynthesis ►► https://www.youtube.com/channel/UCULeprOqjP53VRgufxsDdiQ?sub_confirmation=1 + FACEBOOK ► https://www.facebook.com/lipsynthesis + TIKTOK ► https://tiktok.com/@lipsynthesis + TWITTER ► https://twitter.com/lipsynthesis Business inquiries: info@lipsynthesis.com

A rendszer mindkettő esetében helyes ítéletet hozott. Míg az eredeti hangot 94 pontosra értékelte (vagyis lényegében valós hangnak), addig a deepfake-verzió 1 pontot kapott.

HVG

A legnehezebb teszt ezután jött. A bővítménynek Magyarósi Csaba egyik videójának azon jelenetét mutattuk meg, amelyben a szegedi cég, az Antavo által létrehozott mesterséges intelligencia beszélt.

ANTAVO és a MESTERSÉGES INTELLIGENCIA: olyat csinált ez a MAGYAR cég, mint SENKI a világon!

Aki ennél a szuper cégnél akar dolgozni: https://antavo.com/career/ És magát a Timi AI-t bemutató video amit aznap forgattak: https://antavo.com/releases/keynote-2024/ A ZebeGreen apartman itt foglalható: https://zebegreen.hu/ Dóra csodálatos sáljai: https://tiatia.hu/ a TiaTia instája: https://instagram.com/tiatia.fashion?igshid=YmMyMTA2M2Y= Csomagokat ide lehet küldeni: Postaház, Yaskatir Kft. 1136 Budapest, Hegedűs Gyula utca 29/a Ü-1.

Ebben az esetben a hangot 95 pontra értékelte, vagyis lényegében valódi hangként könyvelte el.

HVG

Ez utóbbi esetében valószínűleg nehezítette a rendszer dolgát, hogy nem közvetlenül hallotta a hangot, hanem egy mikrofon felvételén keresztül. Ez viszont már torzulhatott annyira, hogy valódinak gondolja azt.

Ezek alapján úgy tűnik, a bővítmény tökéletesen használható például a kamu YouTube-videók kiszűrésére, de egy közvetítőközegen keresztül lejátszott hang esetében már lehetnek nehézségei.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.