Az orvosi szakirodalom számára eddig ismeretlen volt az az állapot, ami azokat a breaktáncosokat érinti, akik sokat pörögnek a fejükön. Szerencsére van mód a kezelésére.
Bár a párizsi olimpia ausztrál résztvevője egy kissé árnyalta ezt a képet, a breaktáncosok alapvetően a dinamikus mozdulataikról ismertek, amelyek még egy atlétikai számban is megállnák a helyüket. Az egyik leglátványosabb eleme a táncuknak pedig az, amikor hosszú másodperceken keresztül pörögnek a fejükön. Úgy tűnik azonban, hogy ez nem épp egy veszélytelennek nevezhető mutatvány.
Egy harmincas évei elején járó dán breaktáncos különös dologra lett figyelmes: a feje tetején egy dudor jelent meg, ami egyre nagyobb és nagyobb lett. Olyan nagy, hogy egy idő után már kalapot kellett hordania, hogy ne érezze magát társaságban kényelmetlenül – számolt be róla a ZMS Science.
Az orvosok most egy tanulmányt hoztak le a BMJ Case Reports című tudományos lapban az esetről, amit „breakdance bulge” vagy „headspin hole” néven emlegetnek. Ennek nincs pontos magyar megfelelője, de lényegében azt a dudort jelenti, ami a fejen pörgés miatt nő az ember feje tetejére. Mint kiderült, a táncosok számára hosszú ideje ismert ez a probléma, az orvosi szakirodalomban azonban eddig nem nagyon volt nyoma.
A ritka állapot akkor alakul ki, ha egy táncos nagyon sokat pörög a fején. Az említett beteg 19 éve gyakorolta a mozdulatot, hetente ötször táncolt, alkalmanként másfél órán keresztül. A dudor szép lassan nőtt a fejére, ami egy darabig csak esztétikai szempontból zavarta, egy ponton túl viszont már a gyakorlatot sem tudta elvégezni miatta.
A Koppenhágai Egyetemi Kórház orvosai alapos kivizsgálásnak vetették alá, és kiderült, szerencsére nem rosszindulatú elváltozásról van szó. A szakemberek szerint a dudor az éveken át tartó folyamatos, fejbőrt érintő traumák következtében alakult ki, ami pontosan olyan probléma, mint ami más sportolóknál is előfordulhat, amikor egy adott testrészt terhelnek. A labdarúgóknál ilyen például a térd.
A probléma először hajhullással kezdődik, majd a folyamatos igénybevétel miatt tömegképződés következik be.
Az orvosok végül műtéti úton távolították el a dudort, ami azóta sem tért vissza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép: Twitter / Dr. Jo)