A korábbi tesztek változó sikerrel jártak.
Sikeresen végrehajtották vasárnap a világ legnagyobb űrrakétája, a Starship ötödik tesztrepülését.
A hordozórakétából és űrhajóból álló újgenerációs szupernehéz rakétarendszer, amelyet emberek Holdra, majd Marsra juttatásának céljával fejleszt az Elon Musk tulajdonában lévő SpaceX magán űrkutatási vállalat, a cég dél-texasi űrközpontjából indították, ahogy az élő közvetítésben látható volt.
A 120 méternél nagyobb űrrakéta egyórás repülést hajtott végre, és most első ízben megpróbálták a 70 méteres alsó fokozat, a hordozórakéta leszállását közvetlenül az indítóállványnál, ami sikerült is. A korábbi tesztek változó sikerrel jártak.
Mechazilla has caught the Super Heavy booster! pic.twitter.com/6R5YatSVJX
— SpaceX (@SpaceX) October 13, 2024
Az első próbaindítás során 2023 áprilisában az egész rakétaegység néhány perc elteltével felrobbant. A második próbálkozás során 2023 novemberében ugyan sikerült az alsó fokozatnak leválnia, a felső pedig tovább is repült, de aztán mindkettő külön-külön felrobbant.
A harmadik tesztnél idén márciusban a Starship első alkalommal elérte a világűrt, de a próbarepülést ez alkalommal sem tudta sikeresen lezárni. A negyedik tesztindítás során júniusban az űrrakéta első ízben próbálkozott ellenőrzött leszállással, ami aztán nem a tervek szerint sikerült. A SpaceX mindvégig hangsúlyozta, hogy a tesztek célja az adatgyűjtés.
A Starship úgy lett tervezve, hogy az űrrakéta mindkét fokozata újrahasznosítható legyen, és több mint 100 tonna hasznos terhet lehessen szállítani vele az űrbe.