Új MacBook Pro, iMac, és egy, az utolsó csavarig újraszabott Mac Mini – mások mellett ezekre lehet számítani az Apple október végi eseményén, de lesz pár eszköz, aminek a frissítésére még hónapokat kell várni.
Miután az új iPad Prókban májusban bemutatkozott, úgy tűnik, hamarosan a Mac számítógépekbe is megérkezhet az Apple M4 chipje – erről Mark Gurman, a Bloomberg rendre jól értesült Apple-elemzője írt.
Információi szerint az új lapkákkal szerelt gépek november 1-jén rajtolhatnak el, egy október végi bemutatást követően. Azt érdemes kiemelni, hogy ezek a dátumok még változhatnak, és az is elképzelhető, hogy először az olcsóbb eszközök kerülnek majd a boltok polcaira, majd november későbbi szakaszában a professzionálisabb felhasználásra szánt Macek is megérkezhetnek.
A menetrend nagyban hasonlítana a megszokotthoz: érkezne egy 14 és egy 16 hüvelykes MacBook Pro M4, M4 Pro és M4 Max chipekkel, valamint egy 24 hüvelykes iMac – a jelek szerint csak a sima M4 lapkával.
A Mac Mini, mely még mindig az M2-es lapkákon ragadt, egy nagy ugrással megkaphatja az M4-et és az M4 Prót is – de ez az egyetlen eszköz, amiről egy ideje más pletykák is terjednek. Állítólag az Apple teljesen újraszabja a mini számítógép 2010 óta használt formatervét, legalábbis sokkal kisebb házat kaphat. A hírek szerint akkora lehet, mint a jelenlegi Apple TV médialejátszó.
A zsugorítás ellenére maradhat benne a belső tápegység, nem függne külső adaptertől továbbra sem. Néhány porttól viszont jó eséllyel el kell búcsúzni: az egyik verzión mindössze öt darab USB-C/Thunderbolt port lenne; ebből néhány a ház elején – jegyzi meg az Ars Technika. USB-A vagy ethernet-csatlakozókra ezek szerint nem érdemes számítani, pedig a méretben nagyjából azonos Apple TV-nek mai napig van olyan verziója, ami támogatja a vezetékes internetkapcsolatot. Mondjuk azon USB nincs egyáltalán.
Egyelőre kimarad az M4-frissítésből a MacBook Air, a Mac Studio és a Mac Pro is – ezek valamikor 2025-ben kaphatnak új lapkákat.
Gurman szerint az iPad Mini azonban frissülhet az októberi eseményen három év után: jelenleg még azt az A15 chipet használja, amit az iPhone 13-széria is magában foglalt, ráadásul van egy hibája is: a képernyő egyik fele görgetéskor lassabban mozog, mint a másik. Ez a jelenség a „jelly scroll” nevet kapta, és az évek alatt rengeteg panasz érkezett rá a különböző internetes felületeken – bár nincs garancia arra, hogy az új modellnél javítani fogja a jelenséget az Apple.
Az elemző arról is ír, hogy információi szerint a cég egyre inkább elszakadhat a nagyobb termékek éves frissítésétől, ha az nem indokolt. Ez az olyan húzótermékeket, mint az iPhone, bizonyára nem fogja érinteni – de már most is látni, hogy néhány készülék kétévente újul meg érdemben. Idén például a Watch Ultra is csak egy új színt kapott, a Watch SE pedig nem változott semmiben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.