Az amerikai Victor Ambros ugyanis egy egykori lengyel kényszermunkás fia.
Mint hétfőn bejelentették, Victor Ambrost a szintén amerikai Gary Ruvkunnal együtt a mikro-RNS felfedezéséért tüntetik ki az orvosi Nobel-díjjal.
A wyborcza.pl portál rögtön megírta: az Egyesült Államok New Hampshire államában született Victor Ambros édesapja lengyel volt, akit a második világháború alatt a német megszállók kényszermunkára hurcoltak. Egy fából üzemanyagot előállító üzemben dolgoztatták. Szerencséjére azt a területet a nácik bukása után az amerikaiak szállták meg. Nekik dolgozott tovább, megtanult angolul, majd kivándorolt az Egyesült Államokba, megnősült, és nyolc gyerek apja lett.
A lap idézi a tudóst egy korábbi interjúból: édesapja okos ember volt, sokat olvasott, sok ötlete volt, de nem volt módja tanulni. Őt karrierje során az is mozgatta, hogy megvalósíthassa, amire édesapjának nem volt lehetősége.
A lengyelek helyzete a Nobel-díjjal hasonló, mint a miénk. A tudományos, irodalmi és békedíjakat együtt számolva nyolc lengyel Nobel-díjas közül ugyan öten otthoni működésük alapján kapták meg az elismerést (legutóbb Olga Tokarczuk írónő 2019-ben), de ezek közül az egyetlen tudományos Nobel-díjat – sőt kettőt: fizikait és kémiait – emigránsként ítélték oda 1903-ban és 1911-ben Maria Sklodowska-Curie-nek. Van viszont tíz további, Lengyelországban vagy az egykori cári birodalom lengyelek lakta részében született díjazott (közülük heten tudósok), akik elsősorban zsidó származásuk vagy a viharos történelmi körülmények miatt kerültek más országokba, és ott érték el sikereiket.
Frissítés:
Victor Ambros után az új fizikai díjazottak egyikéről is kiderült, hogy lengyel származású. Ugyancsak a wyborcza.pl írta meg kedden, hogy az amerikai John Hopfield szintén fizikus édesapja a XIX.-XX. század fordulóján az akkor orosz megszállás alatt élő Lengyelországból vándorolt ki az Egyesült Államokba.
Nyitóképünkön Victor Ambros. Fotó: AFP / Joseph Prezioso