Tech HVG 2024. október. 06. 18:03

Ez tetszeni fog: megmutatjuk, mire jó a ChatGPT újdonsága, a Canvas felület

A ChatGPT Canvas, egy új felület, új munkamódszer a ChatGPT-vel az íráshoz és a kódoláshoz. Hamarosan bárki használhatja majd a népszerű mesterségesintelligencia-szolgáltatás vizuális felületének első igazán jelentős frissítését.

Az emberek ma már naponta használják a ChatGPT-t, hogy a MI segítsen az írásban és a kódolásban. Bár a csevegési felület könnyen használható, és számos feladatnál jól működik, korlátozott, ha olyan projekteken szeretne dolgozni, amelyek szerkesztést és átdolgozást igényelnek. Az OpenAI ezért kirukkolt egy különlegességgel. Bejelentette, hogy elindítja a Canvast, a ChatGPT együttműködési új felületét, amely mind az írást, mind a kódolást segíteni fogja. A projekt mögött az az elképzelés állt, hogy ahhoz, hogy még hasznosabbá tegyék a MI-t, újra kell gondolni, hogyan kommunikálnak vele. Ennek az elképzelésnek a mentén született meg a Canvas, a ChatGPT vizuális felületének első jelentős frissítése a két évvel ezelőtti bevezetése óta.

Az OpenAI azt írja, hogy a ChatGPT új, a GPT-40 modellel együttműködő Canvas felülete azoknak a felhasználóknak készült, akik sokat dolgoznak írási és kódolási projekteken. A Canvas ugyanis közvetlenebb interakciókra kínál lehetőséget, messze túlmutatva a jelenlegi csevegési kínálaton. Lehetővé teszi például a felhasználók számára, hogy a chatbot által generált szöveg- vagy kódrészleteket a chatbottal együttműködésben módosítsák. A Canvas egy külön ablakot nyit meg a meglévő ChatGPT csevegőmező mellett. Ebben az ablakban, a mesterséges intelligenciával együttműködve, manuálisan lehet módosítani a szöveget vagy kódot. Nagyon kedvező, hogy ki lehet választani a szöveg egy részét, amelyen a Canvas célzott szerkesztéseket végezhet, szem előtt tartva az egész projektet. Olyan ez az egész, mintha a felhasználó az MI-vel ügyködne együtt egy közös dokumentumon.

OpenAI

A Canvas, mint említettük, többféle területen is használható. A kódolás során az MI segíthet a felmerülő problémák megoldásában és az új kódrészletek generálásában. De felhasználható sima írás (tanulmány, blogbejegyzés stb.) közben is, ilyenkor segíthet az ötletelésben, a szerkesztésben, a stílus javításában.

Ami a Canvast megkülönbözteti a hagyományos chatfelülettől, az többek között az, hogy a benne végzett a munka elmenthető, és később folytatható (a hagyományos chatfelület eltűnik). Emellett a Canvason belül a ChatGPT jobban megérti a projektet, és így relevánsabb javaslatokat is tud adni.

Egy gép többet mond ezer sornál: 15 hasznos app programozáshoz, csinálja akár hobbiból, akár munkaként

A mesterséges intelligencián alapuló eszközök azoknak is segíthetnek belépni a programozás világába, akik nem profi szinten űzik, vagy csak most kezdtek el vele foglalkozni – akár kényszerűségből, akár hobbiból.

A Canvas jelenleg bétaverzióban van, és a ChatGPT modellválasztó legördülő menüjének „GPT-4o with canvas” kiválasztásával érhető el. Globálisan hozzáférhető a ChatGPT Plus és Teams csomagban lévő felhasználók számára, napokon belül pedig az Enterprise és az Edu felhasználókra is kiterjesztik a használatát. A bétaverzió lejárta után a Canvast már a ChatGPT ingyenes felhasználói is próbálgathatják. A Canvas automatikusan megnyílik majd, „amikor a ChatGPT olyan forgatókönyvet észlel, amelyben hasznos lehet” – írja blogbejegyzésében az OpenAI.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.