Még mindig tart a kárfelmérés az Egyesült Államok dél-keleti részére lecsapó Helene hurrikán pusztítása után. Sokan meghaltak, óriási az anyagi kár, és még az is lehet, hogy a félvezetőgyártás is megsínyli e természeti katasztrófát.
Az elmúlt ötven esztendő második legpusztítóbb hurrikánja csapott le négyes fokozatú viharként Florida észak-nyugati részén. A hatalmas áradást is okozó hurrikán óriási pusztítást, halottakat hagyott maga után, és mint kiderült, elképzelhető, hogya félvezetőipart is súlyosan érinti.
A vihar ugyanis Mitchell megyében egy Spruce Pine nevű kisvárosra is lecsapott, ahol a világ legnagyobb ismert ultratisztaságú kvarcforrása is található, amelyet gyakran nagytisztaságú kvarcnak vagy HPQ-nak is neveznek. A Spruce Pine-i kvarc tisztasága döntő fontosságúvá teszi a szilícium lapkák, a precíziós optika, a fényvezetők és még az ostyahordozók készítésénél.
Persze tiszta szilícium előállítható máshol található, kevésbé tiszta kvarcból is, azonban az ilyen eljárások drágábbak és időigényesebbek is. Spruce Pine jelenleg a számítástechnikai eszközökhöz és termékekhez szükséges, a természetben előforduló HPQ körülbelül 70 százalékát adja. Ha tehát probléma lenne a Spruce Pine-i bányákkal, az sokat árthat a félvezetőiparnak, amely amúgy is ellátási gondokkal küzd – magyarázza a Tom’s Hardware.
A Helene hurrikán rengeteg esővizet zúdított a Spruce Pine-ra. Az X-en napvilágot látott beszámolók rendkívüli károkat és áradásokat mutatnak, amelyek elérhetetlenné tették az utakat, miközben a környéken sok ember maradt áram nélkül. Mivel a régióban továbbra is rendkívül nehéz a kommunikáció, nem könnyű megállapítani, hogy mennyire érinti mindez a városban működő két bányavállalatot, a Sibelcót és a The Quartz Corpot.
A The Verge megkereste mindkét szóban forgó céget. „A károk felmérésének fázisában vagyunk, és túl korai lenne még kommentálni a hurrikán hatását a nagy tisztaságú kvarcgyártásra” – mondta May Kristin Haugen, a Quartz Corp szóvivője, hozzátéve, most az emberek és a családok a legfontosabbak, akiket közvetlenül érintett ez a szörnyű vihar. A Sibelco nem nyilatkozott, de olyan hírek kaptak szárnyra, hogy felfüggesztette a működését.
Már a 2008-as Spruce Pine-i tűzvész is „borzongást váltott ki az iparban”, mivel a kvarcgyártóknak le kellett állítaniuk a termelést. Ha a két bánya ezúttal is megsérül, a hatás még nagyobb lehet, miután a világnak egyre több chipre van szüksége a telefonok, processzorok, napelemek és egyéb technológiák gyártásához.
Az elmúlt néhány évben már kiderült, hogy mennyire törékeny a félvezetőipar. Számos vállalatnak, az Inteltől a Sonyig, sőt az olyan autógyártóknak is, mint a Ford, évekbe telt, mire felépültek a koronavírus-járvány keltette globális chiphiány következményeiből. És most sem sokkal jobb a helyzet, hiszen itt van az Oroszország és Ukrajna között zajló háború, valamint a gallium és germánium exportjának megtiltására irányuló kínai kísérletek. A nagy tisztaságú kvarc ellátásában fellépő zavarok súlyosbíthatják ezeket a problémákat, bár egyelőre még korai lenne megítélni a jelenlegi helyzet súlyosságát.
Vírusos közösségimédia-bejegyzések azt állítják, hogy az áradások miatt leállhat a félvezetők globális gyártása. Ez a világvége forgatókönyv a Wired szerint persze nem valószínű, de a szakértők komolyan aggódnak amiatt, hogy milyen hatással lehet a mostani természet csapás a technológiai iparra, és milyen gazdasági következményekkel járhat a telephely bezárása az ellátási láncra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.